Představ si realitu, realizuj představu. Modely ukazují jak

FOTO Modely v Rudolfinu lákají do imaginárních světů
Antony Gormley: Space Station and Other Instruments, 2011. Britský umělec vystavuje v Praze dvě instalace s názvy Memes a Tankers. Zabývá se v nich lidským tělem jako prostorem, rozdílem mezi subjektivní reakcí diváka a realitou objektu. Gormley trvá na tom, že ho zajímá význam slova model jako obraz utopické projekce.
Antony Gormley: Space Station and Other Instruments, 2011.
Antony Gormley, Determine, 2013.
Lorenz Estermann, PLOT-house, 2014. Rakouský vizuální umělec staví z překližky zmenšené domy a věže, které mohou vzbuzovat dojem architektonických modelů. Těžištěm jeho přístupu ale je dekonstrukce a rekonstrukce architektury, při níž dochází k míšení, juxtapozici a překrývání prvnků skutečné architektury s čistě fiktivními elementy.
Foto: Galerie Rudolfinum
Kultura juk, Kultura
30. 1. 2015 13:39
Jedenáct současných umělců pokračuje v expozici Model v dlouhodobém programu Galerie Rudolfinum, který zkoumá vztah reality a uměleckého díla.

Praha - Expozice Model v pražské Galerii Rudolfinum zkoumá vztah reality a jejích projekcí prostřednictvím děl jedenácti uznávaných výtvarníků. Základním tématem je model jako obraz reálného objektu, který vznikl nebo teprve má vzniknout. Výstava představuje nejen klasickou skulpturální podobu modelu, ale zkoumá i jeho dvojrozměrné fotografické a audiovizuální ztvárnění.

Jaroslav Róna, Spalovna, 2003.
Jaroslav Róna, Spalovna, 2003. | Foto: Galerie Rudolfinum

Kurátor Ladislav Kesner přizval ke společné expozici umělce z Británie (Antony Gormley, Julian Opie, Rachel Whiteread, Němka žijící v Anglii Mariele Neudecker), Německa (Thomas Demand, Thomas Schütte), Rakouska (Lorenz Estermann), USA (Tom Sachs) a Nizozemska (Edwin Zwakman), které doplnil českým malířem a sochařem Jaroslavem Rónou a mladou slovenskou umělkyní Pavlou Scerankovou.

Pestrostí zastoupených umělců, kteří se vyjadřují skrze odlišná média, chtěl kurátor Ladislav Kesner otevřít prostor k reflexi samotného pojmu model a jeho místa v současné umělecké praxi.

„Ukazuji, že model-making, modelářství, je zajímavou a významnou disciplínou současného vizuálního umění,“ vysvětluje. „V oblasti se dnes pohybuje řada významných umělců, ať už sochařů, kteří dělají trojrozměrné instalace, nebo i fotografů používající modely k zachycení reality svým výrazovým prostředkem.“

Foto: Galerie Rudolfinum

"Nezajímá mě ani tak proces zkoumání věrnosti reality jako spíš subjektivní vnímání reality z pozice diváka," říká Thomas Demand, který zkoumá možnosti architektonických modelů a proslul například fotografiemi trojrozměrného modelu Oválné pracovny v Bílém domě. S milimetrovou přesností pomocí modelu popisuje proměny vzhledu pracovny, k nimž došlo za úřadování posledních čtyř amerických prezidentů.

Přesah modelů k fotografii, videu nebo malířství zdůrazňuje jejich schopnost otevřít realitu materiálním a současně volným estetickým kvalitám. S nimi poskytují prostor fantazii a hře, tak jako třeba animace silnice ubíhající před divákovýma očima od Juliana Opie.

„Modely přímo vyzývají k imaginativní představivosti,“ popisuje Kesner. „Právě díky napětí, které tvoří mezi odkazem k realitě a materiálností objektu. Pobízejí nás například Představ si, že řídíš!‘“

Materiální, v podstatě řemeslná složka zároveň „modeláře“ nutí uvažovat ve velmi praktických intencích.

Edwin Zwakman: Pond, 2013.
Edwin Zwakman: Pond, 2013. | Foto: Galerie Rudolfinum

„Na výstavu jsem přivezla sklolaminátový model ledovce,“ ukazuje Mariele Neudecker, která strávila měsíc v Grónsku. „Přemýšlela jsem, jak ledovec zachytit – pro jeho pomíjivost by bylo dvojrozměrné zobrazení nedostatečné. U skulpturálního modelu jsem ale musela řešit, jak vyjádřit jeho velikost tak, aby vůbec prošel dveřmi…“

Expozice nazvaná jednoduše Model navazuje na předchozí projekty Galerie Rudolfinum, která téma vztahu reality a uměleckého díla dlouhodobě sleduje.

Model. Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1. Umělci: Thomas Demand, Lorenz Estermann, Antony Gormley, Mariele Neudecker, Julian Opie, Jaroslav Róna, Tom Sachs, Pavla Sceranková, Thomas Schütte, Rachel Whiteread, Edwin Zwakman. Kurátor: Ladislav Kesner. Potrvá do 3. května 2015.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy