Chagall, Ernst a další zvrhlí. Před 80 lety nacisti rozhodli, jaké umění je nevhodné

ČTK ČTK
19. 7. 2017 5:00
Nacistický režim v Německu třicátých let nepronásledoval jen politické oponenty a Židy, terčem se stalo i nevhodné umění. Před 80 lety, 19. července 1937, Goebbelsovo ministerstvo propagandy v Mnichově ukázalo, co je to "zvrhlé umění" (neboli Entartete Kunst). V Archeologickém institutu diváci viděli na 650 děl od 120 výtvarníků, například Marca Chagalla, Maxe Ernsta, Oskara Kokoschky a dalších avantgardistů - výtvarníků "bolševicko-židovských" směrů, jejichž díla si podle nacistů zasluhovala odsouzení a likvidaci. Expozice byla nakonec k vidění až do konce listopadu 1937. Do roku 1941 putovala po dalších německých a rakouských městech a viděly ji celkem tři miliony lidí.
Obraz Marca Chagalla Okno z roku 1913.
Obraz Marca Chagalla Okno z roku 1913. | Foto: Guggenheim / Online Collection

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy