Před 400 lety se narodil Rembrandt

kul
14. 7. 2006 11:00
Praha - Autor Noční hlídky, jeden z největších malířů historie a mistr šerosvitu se narodil přesně před čtyřmi stoletími.

Rembrandtu Harmensz van Rijnovi se dostalo uznání již za života, jeho kariéra ale byla přesto velmi proměnlivá.

Byl devátým synem leidenského mlynáře a dcery pekaře. Jejich rodina však patřila k těm zámožnějším a Rembrandt rozhodně netrpěl nedostatkem. V roce 1632 opustil Leiden a přestěhoval se do Amsterodamu.

Rembrandt van Rijn - Hodina anatomie doktora Tulpa
Rembrandt van Rijn - Hodina anatomie doktora Tulpa | Foto: Aktuálně.cz

Tam ve svých 26 letech namaloval velkolepý a úspěšný skupinový portrét Hodina anatomie doktora Tulpa, který představuje v jeho tvorbě hranici realismu. Své postavení si ještě vylepšil sňatkem s dívkou ze zámožné a vážené fríské rodiny, Saskií.

V roce 1640 začal pracovat na nejznámějším ze svých skupinových portrétů, na Noční hlídce. Obraz si u Rembrandta objednala občanská garda, měl představovat příslušníky roty arkebuzníků pod velením kapitána Cocqua.

Spolu s Leonardovou Monou Lisou, Raffaelovou Sixtinskou madonou a Picassovou Guernicou dnes Noční hlídka patří k nejslavnějším obrazům světa.

I díky tomu, že v ní Rembrandt radikálně změnil dosavadní pojetí skupinového portrétu - třicet mužů na obraze neseřadí vedle sebe, jak je dosud zvykem, ale jsou zobrazeni ve chvíli, kdy se dávají na pochod po hrázi kanálu.

V roce dokončení Noční hlídky zažíval Rembrandt těžké chvíle. Saskie zemřela a on nemohl sáhnout na její kapitál, který odkázala jejich nejstaršímu synovi Titovi, až nabude plnoletosti.

Tato opatrnost byla zřejmě nutná, Rembrandt totiž díky své extravagantní povaze navštěvoval různé aukce, kde přihazoval a skupoval nejrůznější umělecká díla.

Rembrandt van Rijn - Noční hlídka
Rembrandt van Rijn - Noční hlídka | Foto: Aktuálně.cz

Špatné hospodaření, nejspíš odklon štěstěny a také Rembrandtova svéhlavost, kdy se nehledě na módu a poptávku věnoval malbě biblických námětů, ho přivedly na mizinu.

Musel se odstěhovat na levnější amsterodamské předměstí a celkově se uskromnit. Rodinu naštěstí udržela v určité harmonii služka Hendrickje Stoffels, která se stala po smrti Saskie Rembrandtovou společnicí a později mu porodila dceru.

V posledních letech svého života pak Rembrandt nelpěl již na ničem jiném než na malbě. Jeho  tvorba vrcholí veledíly, jako je Jákob žehnající Josefovým synům,  Židovská nevěsta nebo Návrat zázračného syna.

Maloval i sebe, zachovalo se přes 90 autoportrétů, což je u jiných umělců nevídané. Neměl však žádnou snahu skrývat své hrubé rysy nebo nedostatky, příznaky nemoci, stárnutí či únavy. Rembrandt van Rijn zemřel v roce 1669.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy