Pražská muzejní noc znovu hlásí rekord

kul
15. 6. 2008 15:10
Galerie: Nejvíc se jezdilo za letadly do Kbel
Děťátko. Muzeum člověka
Děťátko. Muzeum člověka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V roce 2004 přišlo Národní muzeum s projektem první Pražské muzejní noci. Od té doby se počet návštěvnických vstupů zvýšil víc než třikrát na loňských 170 tisíc.

A v sobotu padl znovu rekord čím dál populárnější akce: 202 tisíce návštěvnických vstupů. Už proto že, pátý ročník Pražské muzejní noci opět nabídl víc účastníků - tentokrát to bylo 25 institucí a 51 objektů. Ale nešlo jen o ně.

Akce tohoto typu jsou řadu let ve velkých evropských městech obvyklé a mají jednoduchý princip. Muzea a galerie zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou nočním návštěvníkům něco, co není v denním programu běžné. Volným vstupem počínaje a speciálními akcemi a doprovodnými programy konče.

K nim letos v Praze patřily koncerty, divadelní představení, filmové projekce, umělecké performance, komentované prohlídky, ukázky historických zbraní a soubojů, stejně jako ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, vstup do depozitářů, ale i ochutnávky, přednášky a diskuze.

Největší zájem byl o Kbely, kde bylo možné spatřit historická letadla i nové Gripeny. Ve Veletržním paláci byla provedena deartizace s použitím artefaktů z tamních expozic, v Národním zemědělském muzeu byly bramborové hody.

V Národním muzeu bojová hra po zákoutích historické budovy a celkem sem přišlo 18 tisíc návštěvníků. Táhla i výstava Bruselský sen a Pražská bible z roku 1488.

Foto: Aktuálně.cz

„Neobjevili jsme Ameriku, obdobné akce existují už dlouho v evropských metropolích i v zámoří," říká generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš.

Je místopředsedou Asociace muzeí a galerií, která se hned v roce 2005 k akci připojila, čímž pražská atrakce přerostla rámec hlavního města a expandovala do sedmdesáti měst se stovkou muzeí a galerií.

Festival muzejních nocí od té doby navázal na mezinárodní svátek muzeí, který je 18. května. Letošní ročník začal 16. května v Mikulově a účastnilo se ho skoro sto měst; v Praze se nyní uzavřel.

Letošní Pražská muzejní noc se konal od sedmé večerní do jedné hodiny po půlnoci. Pátý ročník zval návštěvníky do muzeí, galerií, kulturních památek i další lokalit. Vstup byla na výjimky zdarma, návštěvníky po Praze bez lístku vozilo devět autobusových linek - těmi podle pořadatelů cestovalo víc lidí než při minulých ročnících.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy