reklama
 
 

Praha pozastavila transformaci pěti divadel

13. 9. 2011 16:45
Budou výběrová řízení na šéfy příspěvkových organizací

Praha - Praha pozastavila transformaci pěti pražských divadel, jež se měla z příspěvkových organizací přeměnit na obecně prospěšné společnosti. Záměr v minulosti vyvolal kontroverze.

Radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) se ke kroku rozhodl především z ekonomických důvodů, jak řekl novinářům. Praha vypíše výběrová řízení na ředitele všech příspěvkových organizací, tedy i deseti divadel.

Transformovat pět pražských divadel vedení města na jaře doporučil výbor pro kulturu. Záměr se týkal Švandova divadla, Divadla pod Palmovkou, Divadla Na zábradlí, Studia Ypsilon a Divadla v Dlouhé.

Podle Kauckého se proti němu postavili ředitelé divadel. "Do té doby nebylo jednání úplně konstruktivní. Poté jsem se s nimi několikrát sešel, poslali také otevřený dopis primátorovi. Otevřeli zcela nové a zásadní otázky," poznamenal Kaucký. Nové otázky se podle něj týkají nejen samotného provozu divadel, ale i financování celého procesu.

Ředitelům divadel se například nelíbilo, že oproti návrhům poradního sboru primátora z roku 2009 doporučil výbor z transformace vyjmout Městská divadla pražská a Divadlo Spejbla a Hurvínka, která se tak měla stát společně s Divadlem na Vinohradech, Divadlem Minor a Karlínským divadlem páteřním systémem městských scén.

Zastavení Kaucký zdůvodnil především finančními důvody. Praha podle něj musí hledat úspory ve všech oblastech a nemalé peníze by ji stálo jenom zahájení procesu. Na provozu divadel by přitom metropole neušetřila. Divadlům totiž slíbila, že jim bude na grantech poskytovat stejné částky, jako do nich investuje v současné době.

Kaucký dodal, že kvůli zastavení převodu divadel se rozhodl vypsat výběrové řízení na všechny ředitele příspěvkových organizací. "Pokud chceme dosáhnout vyšší efektivity, je nezbytné, aby stávající nebo další zájemci mohli přednést nové projekty," poznamenal radní.

Od nich si slibuje zlepšení efektivity divadel. "Určitě budeme hledat rezervy v provozu těchto divadel tak, abychom přesunuli finanční prostředky z některých oblastí, které jsou možná nadbytečné, do oblastí, které by mohly naopak například zvýšit uměleckou kvalitu divadel," řekl Kaucký. Řekl, že to v žádném případě neznamená propouštění.

Transformace divadel se v Praze řešila několik let. Tématem se například zabýval poradní sbor primátora. Otázka transformace i financování hýbala pražskou kulturní scénou v roce 2008, kdy se proti novému systému grantů postavila část kulturní obce.

autoři: Kultura, ČTK | 13. 9. 2011 16:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama