Potvrzeno: Richard Fuxa koupil Lendlovy plakáty Muchy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
14. 4. 2014 21:37
Výstava Lendlovy sbírky Muchových plakátů byla loni se 186 tisíci návštěvníků druhou nejnavštěvovanější v Praze.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podnikatel Richard Fuxa koupil od tenisové legendy Ivana Lendla velmi cennou sbírku 116 plakátů Alfonse Muchy. Informaci, o níž se mluví již od loňské pražské výstavy, potvrdil nyní pro Český rozhlas - Radiožurnál.

"Bylo to součástí kontraktu, který jsem s Ivanem Lendlem měl," řekl Fuxa.

Cenu Fuxa zveřejnit nechce, ale Muchovy plakáty se v posledních letech prodávaly jednotlivě v dražbách v Česku i zahraničí za statisíce korun.

Loni se také například několik desítek Muchových děl podařilo vydražit v Praze dohromady za 4,3 milionu korun, z toho jeden olej za 1,8 milionu.

BigMedia 16. dubna zahájí výstavu výtvarných děl básníka a grafika Bohuslava Reynka a Fuxa rozhlasu řekl, že koupil také osmdesát Reynkových grafik.

Výstava Lendlovy sbírky Muchových plakátů byla loni se 186 tisíci návštěvníků druhou nejnavštěvovanější v Praze. Muchovy plakáty chce podnikatel dále vystavovat.

"Přemýšlíme o dalších projektech, kde by se sbírka mohla uplatnit," uvedl.

Podle Radiožurnálu vyjednává Fuxa podmínky výstavy plakátů například v Číně, Japonsku či USA a také plánuje postavit pro sbírku vlastní galerii v Praze.

Sbírka je nyní umístěna v depozitářích kutnohorského GASKu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy