Politika umění nesvědčí. Nebo naopak?

Radek Wohlmuth
8. 11. 2006 0:00
Recenze - Jestli měla dát výstava Czechpoint politikům na frak, tak nedala. Místo diskreditace politiky spíš vyvolává diskusi o kvalitě současného umění.
V. Frešo, Velkú...
V. Frešo, Velkú... | Foto: Aktuálně.cz

Expozice Czechpoint pro mě byla celkem velkým zklamáním. Člověk by si myslel, že politická témata představují výzvu pro každého umělce, ale v Galerii NoD je jen podivně roztěkaná slátanina, která nemá hlavu ani patu, natož schopnost smysluplné výpovědi.

Je tristní, že už den po vernisáži neběžela (možná jen nebyla puštěna) některá videa, takže expozice, která na nich byla do značné míry založena, byla v nejlepším případě tříčtvrteční.

Guma Guar, Vlajka
Guma Guar, Vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Ta, která "šlapala", pak nebyla úplně ideálně nainstalovaná, takže zvukem občas požíralo jedno video druhé. Že sem tam chyběly popisky, můžu za sebe ponechat stranou, ale pár umělců, kterých se to týkalo, to neslo celkem nelibě.

Kurátorská práce vyvolává dojem momentální improvizace spíš než čehokoli jiného. Uvědomělý postup nepřipomíná ani z dálky. Požadavky veškeré žádné, kritéria obecně nízká nebo zmatená. A všeobecná úroveň? Přinejlepším průměrná. Tematicky roztříštěná výstava se dá přirovnat ke změti výkřiků, patetických dumek, intelektuální ekvilibristiky a polopatických gest a srandiček - někdy vypočítaných na efekt víc, jindy méně.

Výsledkem je nepřesvědčivost, nestabilita a významový šum. Jde o pokus o angažované umění v hurá stylu, který je především krátkodechý.

Co tu uvidíte jednou, už nebudete mít důvod vidět podruhé; a v tomto směru je možné dost prací označit za sezónní. Celkově je to tak trochu pseudoakademická onanie, ostatně ne nepodobná té politické - a v tom ohledu jsou si na této výstavě obě sféry asi nejbližší.

Většina prací je buď nudná, nebo předvídatelná (což je skoro totéž), omezuje se na omílání známých klišé a nového nepřináší prakticky nic - ani obsahově, ani formálně. Není tu nic, co by člověka nenapadlo, nic, co by tu už nebylo.

I ty práce, které odolávají touze prvoplánově šokovat nebo se prostě vykřičet, postrádají samonosnost a nemají žádnou kvalitu navíc - ani pohled na věc, ani zasvěcený nebo prostě jen trefný komentář, natož pak aby měly sílu opravdu znepokojovat.

K. Kintera, Portfolio...
K. Kintera, Portfolio... | Foto: Aktuálně.cz

Ulpívá se jen na konstatování všeobecně známých faktů nebo glosování hospodského typu, které ale mnohdy bohužel ani nepobaví.

To, že je válka v Iráku a vojáci jsou jen nastrčené figurky, že se na ulici krade a Brežněv byl dobytek, nebo, že jsme se s tou naší konfidentskou minulostí úplně nepopasovali, vědí všichni. Bezzubost, banalita, nesourodost - to jsou slova, která mi na výstavě naskakovala asi nejčastěji.

Což je celkem s podivem, protože umělci, kteří se jí účastní, jsou obecně vnímáni jako lidé s poměrně velkým potenciálem, ať už jsou to Sláva Sobotovičová, lidé z Pode Balu, Guma Guar, Krištof Kintera nebo Avdej Ter-Oganian.  Vyjádřit s něčím nesouhlas je bezesporu forma konfliktu, ale že by to nutně muselo být také umění? To asi ne. Natož pak dobré.

Czechpoint, mezinárodní výstava politického umění. Galerie NoD, Praha, výstava se koná do 30. listopadu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy