Policie začala stíhat Ztohoven za změněné občanky

Radek Wohlmuth
10. 1. 2011 16:30
Skupina chtěla poukázat na možné zneužití identity
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kriminální policie zahájila trestní stíhání členů skupiny Ztohoven v souvislosti s jejich poslední akcí nazvanou Občan K., kterou skupina zveřejnila během loňského června. On-line deníku Aktuálně.cz to oficiálně potvrdila policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Akce Občan K. (občanka) se zúčastnilo dvanáct umělců. Nechali si prý legálně vydat občanské průkazy, které mají mít pozměněnou portrétní fotografii tzv. morphovacím programem. V některých případech si pak měli členové skupiny průkazy vyměnit a na cizí totožnost cestovat nebo volit.

Čtěte také:
Galerie brání falešné občanky a podává žalobu
Policie odvezla falešné občanky Ztohoven a zatýkala

Kontroverzní skupina, která před třemi lety propašovala do živého vysílání ČT obraz atomového výbuchu a už tehdy kvůli tomu stanula před soudem, chtěla tímto způsobem upozornit na problémy zneužití identity v současné době.

Foto: ČT24

"Všech dvanáct umělců je tentokrát obviněno z poškození cizích práv podle ust. § 181 ods. 1 písm. a) trestního zákoníku spáchaného ve spolupachatelství dle ust. § 23 trestního zákoníku,"  sdělila Zoulová.

Trestného činu se měli dopustit právě tím, že si nechali vystavit občanské průkazy a při žádosti měli úmyslně předložit snímky, které neodpovídaly jejich skutečné podobě. Umělci tak podle mínění policie „státním orgánům způsobili vážnou újmu tím, že je uvedli v omyl".

"Už jsme se začínali bát, že policie nenajde paragraf, který by tomuto projektu slušel," okomentoval zahájení trestního stíhání jeden ze členů Ztohoven. "Po půl roce čekání se vám uleví, i když to vlastně žádná dobrá zpráva není. Ale už po řádění kriminálky na naší výstavě bylo všem jasný, že jsme jim zase šlápli na kuří oko. Znění toho paragrafu je stejně absurdní jako důvody zatčení jednoho z našich členů na naší výstavě Občan K."

"Za poškození cizích práv hrozí pachateli až dva roky nepodmíněně," uvedla pro aktuálně.cz advokátka Dagmar Raupachová, "ale otázka je, co se policii nakonec podaří prokázat, v současné době je to naprosto otevřená věc."

Foto: CT24

Jedním z hlavních argumentů policistů je video, které ke své akci skupina natočila a uveřejnila na svých stránkách. To má podle vyšetřovatelů jednoznačně svědčit o promyšlenosti a koordinovanosti akce i o společném jednání.

Policisté dále požádali o posudky specialisty z Kriminalistického ústavu. K problému se vyjadřovali znalci v oboru technického zkoumání dokladů a písemností, antropologie a ručního písma.  Podle jejich závěrů se v případě občanek jedná o devět pravých dokumentů  a tři padělky.

Antropolog, který porovnával použité fotografie se staršími snímky,  uvedl, že pokud nejde o uměle upravené portréty, jedná se ve všech případech při srovnání s minulostí o jiné osoby. Písmoznalec potvrdil pravost zhruba čtvrtiny podpisů na dokladech, u dalších neměl dost srovnávacího materiálu. Na základě těchto zjištění je policie přesvědčená o tom, že došlo k trestné činnosti.

Kromě nepodmíněného trestu zákoník uvádí i možnost zákazu činnosti. Blo by pikantní, kdyby - pokud dojde k přelíčení - soudce zvolil právě tuhle variantu. V této souvislosti není od věci zmínit, že umělci po každé své akci skupinu automaticky rozpouštějí a scházejí se až u dalšího projektu. Nebo u soudu.

Národní galerie zřejmě spáchala oceněním trestný čin, upozornil na to právní zástupce Ztohoven Jan Hrazděra
Národní galerie zřejmě spáchala oceněním trestný čin, upozornil na to právní zástupce Ztohoven Jan Hrazděra | Foto: Ludvík Hradilek

Čtěte také:
Naklonovali Ztohoven svým členům občanku?
Umělci jsou Ztohoven: mystifikovat se může
Soud: Atomový výbuch na ČT byl jen přestupek
Soud za fiktivní výbuch byl odročen

Ztohoven u soudu: Veřejně prospěšní jsme!
Atomový hřib není poplašná zpráva, řekl soud
Zničili prezentaci komunistů Ztohoven?
Za změněné semafory padl trest: 60 tisíc korun
 

Právě se děje

před 12 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy