Pode Bal nechce, aby byl Sváček ústavní soudce

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 2. 2012 18:38
Na Centru současného umění DOX visí obří portrét
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Umělecká skupina Pode Bal ve čtvrtek na protest proti kandidatuře předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka na ústavního soudce vyvěsila v Centru současného umění DOX jeho obří portrét.

Na billboard zároveň umístila text, který připomíná Sváčkovu komunistickou minulost. Členové skupiny považují možnost, že by se bývalý komunistický soudce dostal do Ústavního soudu, za nemorální. Sváček tvrdí, že jde o lživé informace.

Foto: Ludvík Hradilek

Sváčka nominoval na ústavního soudce prezident Václav Klaus. Nahradit má místopředsedkyni soudu Elišku Wagnerovou, které v březnu končí mandát. Proti soudcově jmenování se však již vyslovily senátní výbor pro lidská práva a ústavně-právní výbor.

Senát jako celek má o kandidatuře rozhodnout 8. února. Minimálně do té doby bude také Sváčkův portrét na fasádě DOXu viset. Zda tam zůstane i poté, není jasné.

"Akce navazuje na naší výstavu Malík Urvi, která byla o soudcích a státních zástupcích, kteří se zapletli s komunistickým režimem. V tomto případě se snažíme jakousi občanskou aktivitou pokračovat v tom, co jsme začali," uvedl člen skupiny Pode Bal Petr Motyčka.

Podle umělce měl Sváček před rokem 1989 z pozice náměstka obvodního soudu na starosti také postihovat odpůrce totalitního režimu za demonstrace nebo šíření nezávislé literatury.

Sváček řekl, že jeho předchozí práci prověřovali již při jeho jmenování předsedou obvodního soudu v roce 1990 a předsedou městského soudu v roce 1999. "V případě jakýchkoli pochybností by k uvedeným jmenováním nedošlo. Motivaci těch, kteří mě lživě obviňují, neznám, proto se k ní nemohu vyjádřit," uvedl. Dodal, že ani netuší, odkud skupina informace o jeho údajné minulosti vzala.

Skupina poukázala také na Sváčkovy současné kontakty. Na ta se předsedy městského soudu ptal před hlasování v senátním výboru i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Dotazoval se například na jeho vztah s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou nebo advokátem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Poukazoval i na jeho členství v Lions clubu, jehož zakladatelem byl lékař Jaroslav Barták, který je stíhán za sexuální napadání svých asistentek.

Čtěte také:
Pode Bal znovu vystaví ty, kdo si zadali s komunisty
Pode Bal připomíná kolaboraci Čechů

Pode Bal zase kopíruje. Bohužel sám sebe

Sváček namítl, že se setkává s řadou lidí, nemá to ale vliv na jeho soudcovské rozhodování. Uvedl, že s Hrdličkou se seznámil jako s místostarostou Prahy 10 kvůli služebním bytům pro soudce, v kontaktu s ním už ale není. Uvedl také, že členství v Lions clubu po několika měsících ukončil.

Klub se ohradil proti tomu, že Dienstbier uvedl členství v něm jako argument proti Sváčkově kandidatuře. "Použití jména Lvího klubu v podobném kontextu považujeme za velmi urážlivé a naprosto nemístné," sdělil prezident Lvího klubu Praha Orel Andor Šándor.

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Galerie Na zdi

Skupina Pode Bal společenské dění v České republice komentovala již koncem 90. let prostřednictvím plakátů mířících proti extremistickým stranám či plakátů připomínajících třicáté výročí sovětské okupace Československa.

Do povědomí širší veřejnosti se dostala právě výstavou Malík Urvi. V roce 2002 se pak Pode Bal účastnili výstavy politického umění na Pražském hradě; tehdy prezidentská kancelář část expozice zakázala.

V témže roce instalovali na Veletržní palác cihlu jakoby letící skrz jeho skleněnou stěnu - protestovali tak proti způsobu vedení Národní galerie v Praze jejím ředitelem Milanem Knížákem.

Před několika lety skupina připravila výstavu pro pražskou Galerii na zdi, která využívá opěrnou stěnu Letenských sadů pro prezentaci výtvarného umění. Přes léto byly na rozměrných plochách vystaveny fotografie dětí, které měly na krku tabulky s ručně psanými texty. V nich na sebe braly vinu za různá historická traumata a selhání, jež se pojí s českým národem.

V roce 2010 pak připravila skupina pokračování výstavy Malík Urvi. Představila 31 portrétů soudců a státních zástupců, kteří se údajně angažovali v politických procesech minulého režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy