Podcast Petra Viziny: Obdivuji i stavby, které se mi nelíbí, říká architekt Cigler

Petr Vizina Petr Vizina
6. 5. 2020 18:00
S autorem Ročenky české architektury Jakubem Ciglerem o stavbách, které nepotřebují údržbu, o anarchii i prezidentovi přivázaném k bagru.

Už 19 let se Ročenka české architektury snaží lidem představovat nejzajímavější, nejužitečnější a také nejnápaditější stavby, které u nás vznikly v uplynulých 12 měsících. Výběr je to samozřejmě subjektivní, ale nepostrádá erudici - pokaždé je jeho sestavením pověřen někdo z uznávaných českých architektů a architektek.

Letošním kurátorem se stal Jakub Cigler (* 1962), blízký spolupracovník zesnulého Jana Kaplického. Za sebou má krom práce s ním také studium na Fakultě architektury ČVUT, kde nyní působí jako docent. A řídí i své studio Jakub Cigler Architekti.

Podcast s Jakubem Ciglerem si můžete poslechnout zde:

Do širšího povědomí vstoupil dnešní host objemnou a dosti diskutovanou stavbou Quadrio na pražské Národní třídě. Uznání si naopak užíval za revitalizaci původně industriální Pragovky ve Vysočanech. A jeho podpis nese i administrativní komplex Aviatica v Radlicích.

Sám letos do Ročenky vybral třicítku projektů. Od minimalistické zvoničky v Bílovicích-Lutoníně na Olomoucku až po vizionářskou výrobní halu ve Slavkově u Brna, která je zároveň průmyslovým prostorem i zelenou laboratoří.

"Nevybíral jsem stavby podle toho, jak se mi líbí. Dával jsem přednost těm, které nabízejí určitou cestu, směřování nebo nějak upozorňují na problémy, které dnes jako společnost řešíme," odtajňuje své hlavní kritérium Cigler.

"Když jsem listoval ročenkami v minulých letech, přišlo mi, že se moc soustřeďují na malé stavbičky, u kterých má architekt větší volnost a prostor pro kreativitu než u administrativních budov - ty podléhají množství technických limitů," dodává. Přesto i on vybral také drobnou zvoničku, již obci s necelými 500 obyvatel daroval soukromý investor. Jde sice o moderní miniaturu, dobře ale zapadá do kulturní a náboženské tradice místa a stává se její součástí.

Co s lidmi může udělat například úprava náměstí v Klatovech, přemostění rušné třídy na Žižkově nebo "živá" průmyslová hala porostlá flórou?

Vítejte u podcastu Petra Viziny s architektem Jakubem Ciglerem. K poslechu zde nahoře v článku nebo na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy