Podcast Petra Viziny: Hra je těžká dřina, říká výtvarnice Květa Pacovská

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
22. 1. 2020 18:00
"Měla jsem štěstí na lidi, kteří mě respektovali," vzpomíná uznávaná malířka, typografka a výtvarnice Květa Pacovská. Recept na respekt a úspěch v jejím podání zní jednoduše: "Musíte pracovat, pracovat, pracovat a pak zas ještě pracovat."

Pokud jde o barvy, neexistuje v této zemi nejspíš nikdo povolanější. "Červená je barva veselá, za určitých okolností svítivá, ale existuje také červená zlá nebo smutná," přibližuje legenda knižní ilustrace, jedenadevadesátiletá Květa Pacovská.

Podcast s ní si můžete poslechnout zde.

Vystudovala monumentální kresbu u Emila Filly, proslavily ji autorské knihy pro děti. Ukázala, že kniha v sobě může skrývat úchvatné prostory barevné fantazie. Tato její tvář je doma nejznámější. Proslula ovšem také jako malířka, sochařka, grafička a typografka. Věnuje se i prostorovým instalacím a plastikám.

V devadesátých letech minulého století byla hostující profesorkou na Vysoké škole umění v Berlíně a britské Kingston University. Zahraniční nakladatelé jako první ocenili její invenci a začali Pacovské vydávat autorské knihy, jejichž náměty čeští redaktoři nejprve odmítali.

Nakonec její knihy vyšly ve čtrnácti jazycích, vystavovala po celém světě včetně Tokia, New Yorku, Mexico City nebo Sydney. Je držitelkou ceny Hanse Christiana Andersena, světově nejvýznamnější pocty pro dětské ilustrátory. Ve Francii připravuje vydání dvou nových knih pro děti. Je provdaná za významného českého výtvarníka Milana Grygara.

Výstava nazvaná Utíkejte na konec v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci aktuálně ukazuje málo známou kapitolu v tvorbě Květy Pacovské z přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

Tehdy si jako matka dvou dětí odnášela z obchodu s kovovými surovinami domů zinkové desky. Večer s nimi pak mizela do sklepa, kde do nich kyselinou leptala svá poselství. Verše, apely i obrázky z hracích karet.

Dílo, překvapivě pouze v odstínech mezi bílou a černou, pak až do dnešních dnů souborně vystavovala pouze jedenkrát - roku 1971 v pražském Mánesu.

Vítejte u podcastu s výtvarnicí Květou Pacovskou. K poslechu zde nahoře v článku nebo na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy