Podcast Na dotek: Kdybych to věděla dřív, místo výstavy uvařím polévku

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
5. 5. 2021 18:00
S vizuální umělkyní Jolanou Havelkovou o kontrastu reklamních sloganů s lidmi na okraji u stanice metra Vltavská. A také o setkání s karmou u Kolína.

Třináctým rokem sbírá a zapisuje si sdělení z reklamních sloganů, třeba u českých dálnic a silnic. Na počátku stálo heslo "Karma vás vítá" z billboardové reklamy na průtokový ohřívač u silnice mezi Prahou a Kolínem.

"Tehdy jsem chtěla něco udělat se svým životem. Ve chvíli, kdy potkáte takové heslo, vlastně vás příjemně překvapí," vzpomíná na popud k osobní změně, který byl zároveň počátkem jejího zájmu o slogany a průpovídky. Z těch je sestaven i současný projekt nazvaný Básně z dálnice.

Podcast s Jolanou Havelkovou si můžete poslechnout zde:

Panely s texty, které původně vymysleli kreativci v reklamních agenturách, vystavila Jolana Havelková u východu ze stanice metra Vltavská, v prostoru ohraničeném na jedné straně řekou, na opačné pak pražskou magistrálou.

Velkoryse řešený, ale zároveň poněkud nehostinný prostor okolo výstupu z metra je často scénou sociálních dramat a útočištěm slabších. Život na okraji společnosti pak ostře kontrastuje se slogany, které pocházejí z reklam na životní úspěch a zajištěnost. "Co vy? Už máte nakoupeno?" ptá se jeden ze sloganů vystavených na místě, kde místní radnice v minulosti omezila prodej alkoholu.

Venkovní galerie v režii Galerie hlavního města Prahy, která výstavu Jolany Havelkové pořádá, má tomuto exteriéru pomáhat k pozitivní proměně. "Musím se přiznat, že kdybych byla na začátku, možná bych reflektovala právě tuto polohu. Napadlo mě, že bych tam třeba mohla uvařit polévku," přemýšlí Havelková.

Slogany a průpovídky, které sesbírala, dostaly i svou zvukovou podobu v podání herců Davida Dvořáka a Tomáše Jeřábka. "Je to nadsázka, téměř etudy mluveného slova, najednou ze sloganů vzniká příběh," přibližuje Havelková "rozhovor" reklamních sloganů, který je i součástí dnešního podcastu Na dotek.

Vítejte u jeho poslechu, hostem Petra Viziny je dnes vizuální umělkyně Jolana Havelková. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 34 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy