Podcast Na dotek: Kdybych to věděla dřív, místo výstavy uvařím polévku

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
5. 5. 2021 18:00
S vizuální umělkyní Jolanou Havelkovou o kontrastu reklamních sloganů s lidmi na okraji u stanice metra Vltavská. A také o setkání s karmou u Kolína.

Třináctým rokem sbírá a zapisuje si sdělení z reklamních sloganů, třeba u českých dálnic a silnic. Na počátku stálo heslo "Karma vás vítá" z billboardové reklamy na průtokový ohřívač u silnice mezi Prahou a Kolínem.

"Tehdy jsem chtěla něco udělat se svým životem. Ve chvíli, kdy potkáte takové heslo, vlastně vás příjemně překvapí," vzpomíná na popud k osobní změně, který byl zároveň počátkem jejího zájmu o slogany a průpovídky. Z těch je sestaven i současný projekt nazvaný Básně z dálnice.

Podcast s Jolanou Havelkovou si můžete poslechnout zde:

Panely s texty, které původně vymysleli kreativci v reklamních agenturách, vystavila Jolana Havelková u východu ze stanice metra Vltavská, v prostoru ohraničeném na jedné straně řekou, na opačné pak pražskou magistrálou.

Velkoryse řešený, ale zároveň poněkud nehostinný prostor okolo výstupu z metra je často scénou sociálních dramat a útočištěm slabších. Život na okraji společnosti pak ostře kontrastuje se slogany, které pocházejí z reklam na životní úspěch a zajištěnost. "Co vy? Už máte nakoupeno?" ptá se jeden ze sloganů vystavených na místě, kde místní radnice v minulosti omezila prodej alkoholu.

Venkovní galerie v režii Galerie hlavního města Prahy, která výstavu Jolany Havelkové pořádá, má tomuto exteriéru pomáhat k pozitivní proměně. "Musím se přiznat, že kdybych byla na začátku, možná bych reflektovala právě tuto polohu. Napadlo mě, že bych tam třeba mohla uvařit polévku," přemýšlí Havelková.

Slogany a průpovídky, které sesbírala, dostaly i svou zvukovou podobu v podání herců Davida Dvořáka a Tomáše Jeřábka. "Je to nadsázka, téměř etudy mluveného slova, najednou ze sloganů vzniká příběh," přibližuje Havelková "rozhovor" reklamních sloganů, který je i součástí dnešního podcastu Na dotek.

Vítejte u jeho poslechu, hostem Petra Viziny je dnes vizuální umělkyně Jolana Havelková. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy