Podcast Na dotek: Chci přinášet čím dál šílenější nápady, říká Petr Nedoma

Petr Vizina Petr Vizina
3. 3. 2021 18:00
S ředitelem Galerie Rudolfinum o soucitu s prostitutkami, Islámském státu i přikázání nezobrazovat Boha.
Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum a host podcastu Na dotek.
Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum a host podcastu Na dotek. | Foto: Lukáš Bíba
Compassion Fatigue Is Over, Aleksandra Vajd a Anetta Mona Chisa. | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Candice Breitz, Sweat (2018), pohled do instalace. | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Candice Breitz, Sweat (2018), pohled do instalace. | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Candice Breitz, Sweat (2018), pohled do instalace. | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Anna Daučíková, On Allomorphing (2017). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Naeem Mohaiemen, Two Meetings and a Funeral (2017). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Anna Daučíková, Thirty-three Situations (2015). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Naeem Mohaiemen, Two Meetings and a Funeral (2017). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Hito Steyerl, Lovely Andrea (2007). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Hito Steyerl, Lovely Andrea (2007). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Hito Steyerl, November (2004). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Haris Epaminonda, Chimera (2019). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Naeem Mohaiemen, Tripoli Cancelled (2017). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Haris Epaminonda, Chimera (2019). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Aleksandra Vajd, The Thirty-Six Dramatic Situations (2019). | Foto: Martin Polák
Compassion Fatigue Is Over, Naeem Mohaiemen, Tripoli Cancelled (2017). | Foto: Martin Polák

"Připravená, jen ji spustit," přibližuje výstavu nazvanou Compassion Fatigue Is Over (Únava ze soucitu pominula) Petr Nedoma, jeden z jejích kurátorů a zároveň muž, který zosobňuje pražskou Galerii Rudolfinum. V jejím čele stojí bez přerušení už 27. rokem, tedy od jejího založení v roce 1994.

Podcast s Petrem Nedomou si můžete poslechnout zde:

"Zavřená galerie je tragédie, nevytváříme ji pro sebe, pracujeme pro veřejnost. A ano, klademe na ni i nároky," nezastírá.

Meze soucitu, zmíněné v názvu připravené mezinárodní výstavy, testuje například umělecká zpráva o životě prostitutek v Jihoafrické republice nebo umělecké video o emancipačních snahách zemí, které byly ještě v 70. letech minulého století nazývány takzvaným třetím světem.

Nedoma neskrývá, co si myslí: že se nás v globalizovaném světě silně týkají i zdánlivě odtažitá a vzdálená témata. "Nehladíme návštěvníky po hlavičce, nenabízíme nasládlý kýč," ujišťuje.

Posláním Galerie Rudolfinum je představovat současné umění. Mezi jinými tu vystavovali Bettina Rheimsová, Neo Rauch, Damien Hirst nebo bratři Chapmanové. Setrvalý zájem však výstavní síň věnuje také fotografům nebo autorům videoartu. Prostor dala Cindy Shermanové, Nan Goldinové nebo Ivanu Pinkavovi.

Ačkoliv prioritou galerie je především zahraniční umění, do mezinárodního kontextu řadí též díla tuzemských výtvarníků, například Václava Stratila, Jiřího Davida, Viktora Pivovarova, Petra Nikla nebo Františka Skály. Jubilejní 100. výstavu zde uspořádal také Krištof Kintera. Jeho exhibici nazvanou Nervous Trees si roku 2017 prohlédlo rekordních 162 tisíc lidí.

"Mnohé výstavy 90. let se nesly na vlně údivu, který nám ohromně nahrával: Kde jste to vzali?" vzpomíná Nedoma. Postupně jsme se ale podle jeho slov přestali divit tomu, co všechno ještě neznáme, a stali se kritičtějšími. "Mladé lidi, mladé umělce prakticky ničím nepřekvapíte, znají všechno. A široká veřejnost má možnost si vybírat. Lidé si vybírají, a ještě jsou kritičtí - to je ta nejúžasnější situace, jaká mě coby galeristu může potkat," říká.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes kurátor Petr Nedoma. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy