Podcast: Když obraz prodáte do soukromé sbírky, už ho také nemusíte nikdy vidět

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
10. 11. 2021 18:00
S šéfkurátorkou Galerie hlavního města Prahy Helenou Musilovou a akademickým malířem Tomášem Císařovským o dětech nudících se na vernisážích, peruánské mumii nebo trablech s mecenáši.

Metropolitní galerie právě vystavuje díla, která koupila nebo dostala darem v posledních čtyřech letech. Mezi roky 2017 a 2020 takto získala do sbírek na 700 položek. "Pro umělce je obrovsky výhodné poskytnout dílo k nákupu nebo jako dar významným veřejným sbírkám," konstatuje výtvarník Tomáš Císařovský.

Několikrát se setkal s tím, že soukromý majitel odmítl půjčit obraz autorovi na výstavu. A to i v případě, kdy byla dohoda o budoucích zápůjčkách součástí kupní smlouvy. "Může se stát, že svůj obraz, ukrytý kdesi v depozitáři, už nikdy neuvidíte," shrnuje Císařovský. "Občas se také dílo, které autor někomu daroval, objeví v aukci. To může být zraňující," doplňuje šéfkurátorka Galerie hlavního města Prahy Helena Musilová.

Podcast s Tomášem Císařovským a Helenou Musilovou si můžete poslechnout zde:

Císařovského série maleb, zachycující umělce a návštěvníky vernisáží zkraje 90. let minulého století, je nyní součástí expozice No Art Today?, která v pražské Městské knihovně představuje reprezentativní výběr z galerijních akvizic.

Mezi zastoupenými autorkami a autory se dále nacházejí Josef Žáček, Anna Daučíková, Josef Bolf, Daniel Pitín, Ivan Pinkava, Lubomír Typlt, Mark Ther nebo Anežka Hošková.

"Posláním nás, kdo pracujeme ve veřejné instituci, není jen pořádat výstavy, ale také chodit po ateliérech a vnímat, co se v nich děje. Abychom byli připraveni na příležitost, jaká třeba nastala v minulém roce," vysvětluje kurátorka Musilová. Odkazuje tak na situaci, kdy pražský magistrát uvolnil mimořádnou šestimilionovou dotaci pro nákup uměleckých děl od tvůrců postižených koronakrizí. Část z těchto prací je teď k vidění v Městské knihovně v Praze. 

Vítejte u podcastu Na dotek. Hosty Petra Viziny jsou dnes kurátorka Helena Musilová a malíř Tomáš Císařovský. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy