Performeři vycházejí na bojiště s časem. Do Pařížské

Kultura Kultura
15. 9. 2013 12:05
Site-specific projekt Spaces Translations je v pondělí součástí zahájení sezony v Divadle Ponec
Foto: Vojta Brtnický

Praha - Současný tanec se po letní pauze vrací na prkna divadel a do pražských ulic. Před slavnostním zahajovacím večerem, kterým divadlo Ponec otevře svou již 13. sezónu, čeká na zájemce a náhodné kolemjdoucí repríza site-specific projektu Spaces Translations.

Trasa procházející ne náhodou jen kousek od stále rychleji pulzujícího srdce Prahy, po které performeři provedou diváky, se pro ně stává bojištěm s časem.

Foto: Vojta Brtnický

Divákům jsou jejich prostřednictvím nastolovány otázky a témata, se kterými sice často přicházejí do styku, ale které často ignorují či přecházejí. Ta zřejmě nejzásadnější otázka se táže, kam až jsme v dnešní době ochotní zajít a do jaké míry má pro nás ještě význam kvalita v kontrastu s rychlostí, jakou žijeme.

„Téma představení se dotýká spěchu jako stylu života, v němž má rychlost a efektivita přednost před kvalitou. Spěchu, který nás nutí ke zkracování a odkládání všeho, co je zdánlivě nedůležité na konec nebo neurčito," říká k tomu choreografka představení Věra Ondrašíková.

Základní myšlenka vystoupení vychází ze staršího divadelně-pohybového představení IN-FINITO, na kterém v roce 2008 Ondrašíková spolupracovala s jedním z tanečníků, Jaro Ondrušem.

Foto: Vojta Brtnický

„Tehdy jsme se zabývali spíše otázkou rychlosti, inspirovali se například úryvky ze zpravodajství, nebo samotnými zpravodajskými dvojicemi, které měly za cíl v omezeném čase sdělit co nejstručněji fakta a neskákat si přitom do řeči," popisuje Ondrašíková.

„Postupem času nám oběma přišlo, že to téma je čím dál tím více aktuální, a že bychom ho chtěli ještě více přiblížit lidem, kteří by na taneční představení do divadla třeba nikdy nepřišli," vysvětluje, proč se vystoupení přesunulo pod otevřené nebe.

Foto: Vojta Brtnický

Během práce na projektu se do popředí zájmu dostala také další témata, která se nakonec promítla do jeho konečné podoby, jako například honba za kariérou, sebeprosazování, soutěživost, pocit vítězství a v neposlední řadě popření času a naší smrtelnosti. 

„Pamatuji si, že právě jeden z tanečníků ´nestihl´ navštívit člena z rodiny, který v době zkoušení zemřel," říká Ondrašíková.

Představení se skuteční v pondělí 16. září od 17 hodin v Pařížské ulici. Svou hru s časem předvedou tanečníci na trase, která začne u hotelu Intercontinental. Po skončení představení se další program přesune přímo do Divadla Ponec.

Zahajovací vystoupení na této scéně bylo svěřeno tanečnímu uskupení VerTeDance, které spolu s kladenskou kapelou Zrní předvede v pondělí 16. září od 20:00 své cenami ověnčené a publikem velmi kladně přijímané představení Kolik váží Vaše touha?.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy