Patřil majiteli restaurace. Kupkův obraz byl vydražen za 50,6 milionu korun

ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 5. 2021 10:04
Abstraktní obraz nazvaný Diagonální plány I od českého malíře Františka Kupky v noci na čtvrtek vydražila aukční síň Sotheby's za 2,4 milionu dolarů, v přepočtu 50,6 milionu korun. Cena ještě nezahrnuje aukční poplatek.
František Kupka: Diagonální plány, cca 1924, olej na plátně, 80 x 72,5 cm.
František Kupka: Diagonální plány, cca 1924, olej na plátně, 80 x 72,5 cm. | Foto: Sotheby's

Plátno bylo součástí aukce impresionistů a klasické moderny, která se konala v New Yorku.

Kupkův obraz pravděpodobně vznikl roku 1924 coby součást série Diagonálních a vertikálních plánů. Autor na ní začal pracovat ještě před první světovou válkou, nejintenzivněji se jí ale věnoval právě ve 20. letech minulého století. Uplatňoval v ní znalost dobové teorie o barvách, architektonické postupy nebo experimentoval s prostorem.

Podle serveru Artplus.cz byl prvním vlastníkem obrazu Camille Renault, majitel restaurace v Puteaux, kde Kupka žil, a velký podporovatel moderního umění. Po Kupkovi údajně pojmenoval i jeden koláč, který ve svém podniku nabízel.

Kolem roku 1965 se obraz dostal do soukromé sbírky v americké Kalifornii. Na trh se teď vrátil po téměř 16 letech. V červnu 2005 byl na londýnské aukci Christie's prodán za 237 tisíc liber, v tehdejším přepočtu necelých 11 milionů korun.

Sotheby's v noci na čtvrtek dražila také obrazy od Pabla Picassa, Paula Cézanna nebo Marca Chagalla. Nejdražší položkou večera bylo dvoumetrové plátno od Clauda Moneta s námětem leknínů, které se prodalo za 61 milionů dolarů, to znamená téměř 1,3 miliardy korun, bez poplatků.

Za jiný obraz Františka Kupky nazvaný Tryskání II zaplatil před dvěma měsíci kupec v londýnské Sotheby's v přepočtu asi 230,8 milionu korun. Podle všeho se jednalo o zatím nejvyšší částku, jaká kdy na aukci padla za české dílo.

Abstraktní malby Františka Kupky, jenž žil v letech 1871 až 1857, dlouhodobě obsazují první místa také českého aukčního žebříčku.

Autor patřil k průkopníkům abstraktního malířství, podílel se na vzniku nového výtvarného směru orfismu, který přibližuje malířství jiným uměním jako hudbě či poezii. Byl průkopníkem nefigurativní malby založené na působení barvy. V jeho kompozicích námět nehraje téměř žádný význam, rozhodující je skladba barev a linie.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy