Palác Kinských má opět otevřeno

KiZ
30. 11. 2005 20:00
Praha - Národní galerie v Praze (NG) ve čtvrtek znovu otevře v paláci Kinských stálou expozici Krajina v českém umění .

Poprvé byla zpřístupněna loni v květnu, od letošního května však byla uzavřena proto, že se v paláci konala část bienále současného umění pořádaného Národní galerií. Obsah výstavy je stejný jako před jejím uzavřením, novinkou je zrestaurovaný obraz Karla Škréty Silvio a Dorinda.

Expozice podle pořadatelů zahrnuje krajinomalbu českých umělců od 17. do 20. století. Jak dnes řekl ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, Škrétův obraz je jediným zástupcem 17. století: "Obraz byl doposud hádankou, protože se různě datoval a vždycky jinak." Za určující odborníci u obrazu vždy pokládali jeho temný tón, podle kterého dílo datovali do určitého období. Barva však nebyla záměrem autora, ale důsledkem stáří a zašpinění díla. Při restaurování odborníci nalezli Škrétovu signaturu a datum 1653.

Obraz Silvio a Dorinda, který byl součástí expozice i před svým restaurováním, představuje idylickou krajinu. Za námět má "jeden z bestsellerů 17. století", italskou divadelní hru Il pastor fido (Věrný pastýř) z roku 1590, uvedl Vlnas. Hra byla s úspěchem uváděna ještě dlouho po svém vzniku, a proto ji mohl Škréta vidět během svého pobytu v Itálii ve 30. letech 17. století. Náměty ze hry se často opakovaly v italském a nizozemském umění. "Obraz je jediným dokladem průniku tehdejší italské divadelní tvorby do českého prostředí," řekl Vlnas.

Chronologicky uspořádaná expozice je rozdělena na českou barokní krajinu, krajinomalbu 19. století, fotografii 19. století, krajinu v umění 20. století a na grafický kabinet.

K otevření expozice NG vydává nového průvodce, který doplňuje řadu obsahující již šest titulů seznamující návštěvníky s jednotlivými expozicemi. Připravuje se průvodce po orientálních sbírkách prezentovaných na zámku Zbraslav a průvodce po českém umění vystaveném v rámci expozic veletržního paláce.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Trump neuspěl. Odvolací soud je nadále pro nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

U Břeclavi se srazil autobus s dvěma auty, šest lidí utrpělo lehká zranění

Při nehodě autobusu, dodávky s návěsem a osobního auta u Břeclavi se ve čtvrtek před 6:00 zranilo lehce šest lidí. Pět z nich byli cestující z linkového autobusu. Silnice I/55 je v místě nehody uzavřená, policisté dopravu hned za sjezdem z dálnice D2 odklánějí na Ladnou. Kolony tam zatím nejsou.

"Dodávka vezla na návěsu domácí bazén. Náklad se rozkmital a dodávka bokem narazila do linkového autobusu, který jel v protisměru od Břeclavi na Hodonín. Do návěsu dodávky pak následně narazil ještě osobní automobil," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy