Ozvěny secese v Olomouci připomenou Muchu, Hudečka, Štursu i Lautreca

Mramorová socha Věčné drama od Bohumila Kafky z roku 1915, v pozadí secesní plakáty.
Obraz Kain a Abel od Karla Špillara z roku 1915.
Pohled do výstavy.
Bronzová socha Inteligence od Josefa Mařatky z roku 1910.
Na výstavě budou i secesní plakáty.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
10. 2. 2018 8:00
Secesní obrazy a plastiky, zapůjčené z renomovaných českých a moravských galerií i ze soukromých sbírek, vystaví Galerie města Olomouce v rámci výstavy Ozvěny secese. Práce Alfonse Muchy, Antonína Hudečka, Karla Špillara, Jana Preislera či Henriho de Toulouse-Lautreca tu budou k vidění od 13. února do 10. března.

Výstavu Ozvěny secese připravila Galerie města Olomouce ve spolupráci s Muzeem a galerií Prostějov, kde měla přehlídka premiéru. "Bylo nám líto, že by Olomouc o takto nádhernou přehlídku secesního umění přišla, proto jsme ji po domluvě s prostějovskými kamarády a kolegy dovezli sem," říká kurátor Radovan Langer.

Část přehlídky tvoří umělecké plakáty z dílny Alfonse Muchy, Emila Orlika, Gustava Klimta a dalších umělců.

"Plakát měl v secesi jednu z velmi významných vizuálních rolí a svým způsobem formoval dění na ulici. Na výstavě bude vybraná a ucelená sbírka plakátů z libereckého muzea, v jehož fondech je řada pařížských kousků z přelomu století nebo od Alfonse Muchy. Jsou v ní ale také plakáty z Berlína, Drážďan či Vídně," dodává druhý kurátor Jiří Hastík.

K vidění budou v Olomouci i obrazy Antonína Hudečka, malíře, grafika a spisovatele Aloise Kalvody, Jana Preislera či Jakuba Obrovského či sochy Bohumila Kafky, Josefa Mařatky, Jana Štursy nebo Jana Ladislava Šalouna. Díla na výstavě kromě liberecké galerie pochází též ze sbírek Galerie hlavního města Prahy nebo z kutnohorského GASK.  

Výstava Ozvěny secese je první ukázkou nového pojetí dramaturgického plánu Galerie města Olomouce. Prostor chce nyní dávat regionálním umělcům i dalším typům expozic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy