Moravský Krumlov - Budoucnost Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy je stále nejasná. Ve sporu k tomu, zda má být převezena z Moravského Krumlova do Prahy, jsou totiž dvě protichůdná rozhodnutí. Obě jsou přitom platná.
Je to patová situace, říká krumlovský starosta Jaroslav Mokrý (ODS). Znojemský soud sice ve čtvrtek rozhodl, že Moravský Krumlov musí dílo vydat, nadále je ale platné rozhodnutí Městského úřadu Moravský Krumlov, který na žádost Muchova syna Johna zakázal manipulaci s epopejí.
John Mucha se domnívá, že Praha tím, že nepostavila výstavní pavilon pro epopej, nenaplnila podmínky darovací smlouvy, kterou obrazy získala. Proto podle něj není zřejmé, komu vlastně patří.
Čtěte také:
Slovanská epopej patří Praze, rozhodl znojemský soud
O Slovanské epopeji se rozhodne do dvou měsíců
Na Moravu jde odvolání kvůli Muchovi. Krumlov se chystá
Kam s vaší epopejí, ptá se Pražanů návodně magistrát
Praha se odvolává proti zákazu o stěhování epopeje
Na epopej máme morální právo, říká jižní Morava Praze
Úředníci z Moravského Krumlova proto zakázali stěhování díla. Praha se proti tomu odvolala. Pří se zabývá jihomoravský krajský úřad, který nejpozději do počátku listopadu rozhodne, zda je správní rozhodnutí Krumlova v souladu se zákonem.
"Předběžné opatření Městského úřadu Moravský Krumlov stále platí. Soud jej nezrušil. Pokus o přestěhování epopeje by mohl být proto patrně považován za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí," dodal starosta.
Praha podle všeho stále počítá s výstavou Muchovým pláten ve Veleteržním paláci. O víkendu se pak objevila zpráva, že vlastník zámku Moravský Krumlov, bratislavská firma Incheba, nabízí objekt prodeji.
Praha zatím mlčí
Znojemský soudce Roman Vystrčil, který nařídil, aby Moravský Krumlov Praze epopej vydal, potvrdil, že jeho verdikt se netýká správního řízení ve věci. Podle soudního verdiktu má město umožnit stěhování díla od úterý. Je ale otázkou, zda se začne stěhovat. Praha zatím vedení krumlovské radnice v tomto směru nekontaktovala.
Stěhování rozměrných Muchových pláten představuje složitou operaci. Cenná díla by se musela za pomoci lešení nejprve složit na zem a pak opatrně narolovat do speciálních tubusů.
Soudní rozhodnutí vedení Krumlova kritizuje. Soudce prý rozhodl předčasně bez toho, aniž by měl vyjádření města. Ve verdiktu nezohlednil správní řízení u jihomoravského krajského úřadu ani to, že ze strany Muchovy rodiny byl podán návrh na dodatečné projednání dědického řízení, v němž chtějí nárokovat vlastnictví epopeje. Moravský Krumlov se proti rozhodnutí patrně odvolá.
Záměr stěhovat kolekci Muchových obrazů, znázorňujících důležité okamžiky z dějin Slovanů do Prahy vyvolal vášnivé diskuze. Stovky lidí jsou zásadně proti tomu, aby dílo opustilo Moravu. Podle nich Moravský Krumlov po druhé světové válce epopej zachránil před zničením. Studentská iniciativa Nechte Slovanskou epopej v Moravském Krumlově! má na sociální síti Facebook 2500 příznivců. Proti stěhování pořádá petiční akci.
Na stranu města, podle kterého těhování tvrdě zasáhne místní podnikatele, se postavil i Jihomoravský kraj: Krumlov má prý na dílo, které po válce zachránil, morální právo. Epopej prý patří patří Muchova rodného kraje; tento názor podpořil i prezident Václav Klaus.