Ostravská galerie vystavuje novinky ve sbírce. Včetně unikátního skvostu od Zdeňka Sýkory

ČTK ČTK
15. 7. 2017 11:00
V době, kdy Ostravu obsadí největší tuzemský festival Colours of Ostrava, otevírá tamní Galerie výtvarného umění novou výstavu, poskládanou z děl nakoupených v minulých pěti letech. Pracím od jedenácti umělců vévodí cyklus serigrafií Zdeňka Sýkory s názvem Černo-bílá struktura z roku 2009.
Černo-bílá struktura z let 1967-2009, 8 serigrafií
Černo-bílá struktura z let 1967-2009, 8 serigrafií | Foto: Zdeněk Sýkora

Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje díla nakoupená v minulých pěti letech.

Výstava Akvizice 2012-2016 prezentuje 30 děl jedenácti umělců. Návštěvníci si mohou prohlédnout fotografie, malby a plastiku Gustava Aulehly, Hugo Baara, výtvarníka vystavujícího pod jménem Franta, Karla Harrera, Jiřího Koláře, Maria Kotrby, Karla Malicha, Zbyňka Sekala, Zdeňka Sýkory, Jaroslava Vožniaka a Jana Wojnara. 

To nejlepší od Zdeňka Sýkory a Zbyňka Sekala

Skvostem výstavy je cyklus serigrafií (umělecký sítotisk) Zdeňka Sýkory s názvem Černo-bílá struktura z roku 2009.

"Troufám si říct, že jsme jediná veřejná galerie v České republice i zahraničí, která má tento osmidílný soubor kompletní," říká ředitel galerie Jiří Jůza. Zároveň dodává, že stejně tak je výjimečná i Schránka s dvěma železnými pruty Zbyňka Sekala. Tento objekt byl jedním z posledních několika kusů, které zůstaly v autorově ateliéru po jeho smrti.

Celkem se umělecké sbírky galerie ve zmíněném období rozrostly téměř o 600 položek, instituce je koupila, případně získala darem. Vystavený je však jen zlomek z nich.  

"Bral jsem ohled na prostor, ale zároveň i na to, že některá umělecká díla jsme prezentovali nedávno, například cyklus grafik Eduarda Ovčáčka, malbu Daniela Balabána či objekt Huga Dermatiniho," vysvětlil Jůza. Jiná díla brzy vystavena budou, což se týká například Vlastislava Hofmana, jehož tvorbu galerie představí na podzim.

Nákupy se galerie snaží zaplnit takzvaná prázdná místa ve sbírkách, přičemž největší mezery jsou od sedmdesátých let do současnosti.

"Není ve finančních silách galerie mít průřez tvorby každého autora, který působil od druhé poloviny dvacátého století do současnosti. Snažíme se však mít významné umělce zastoupeny aspoň jedním kvalitním a v ideálním případě i monumentálním dílem, které je pro autora typické," doplnil ředitel Jůza. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy