Ostravská galerie Plato se přestěhovala do hobbymarketu. Díla tu budou vznikat prostoru na míru

Prostory Bauhausu, kam se galerie Plato přestěhovala.
Toto jsou prostory ostravského Bauhausu, kam se stěhuje tamní galerie Plato.
Foto: Galerie Plato
Hana Slívová Hana Slívová
4. 3. 2018 10:29
V galerii, knihovnu i bistro se postupně proměňují prostory bývalého hobbymarketu Bauhaus v Ostravě. Své fungování sem přesouvá galerie Plato. Nový prostor otevře 11. dubna v rámci týdne nazvaného 5000 m2 pro umění.

Ve zcela prázdném prostoru ostravského Bauhausu vzniknou postupně takzvaná site-specific umělecká díla, která umělci spoluvytváří přímo pro interiér galerie. Galerie Plato tu bude působit jen několik let, než se přesune do zrekonstruovaných prostor městských jatek v centru Ostravy. Tím spíš chce ale možnosti velkého hobbymarketu stoprocentně vytěžit.  

"K dispozici máme prostor, kde je nutné vše teprve vybudovat. Je jasné, že to není na dlouho, proto ale můžeme podniknout experiment, o němž si i ty nejprogresivnější světové galerie mohou nechat zdát," vysvětluje ředitel galerie Marek Pokorný.

Organizátoři počítají se čtyřmi výstavními cykly. Na knihovně, bistru a prodejně, první trojici "funkcí", pracuje celkem pět umělců z ČR, Slovenska a Polska.

Podobu knihovny a čítárny s více než deseti tisíci publikacemi navrhuje vizuální umělec Jan Šerých. Na bistru se podílí vycházející hvězda polské umělecké scény Dominika Olszowy, zařazená mezi deset polských tvůrců, jež se letos vyplatí sledovat. Za uměleckým projektem prodejny stojí čtveřice umělců: Julia Gryboś & Barbora Zentková, které vzešly z ostravské umělecké scény, fotografka Johana Pošová a děkan brněnské FAVU Milan Houser.

Jedním z hostů zahajovacího týdne 5000 m2 pro umění bude umělecký ředitel německé multimediální přehlídky Documenta 14 Adam Szymczyk. Další veřejnou diskuzi povede ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a politolog Ondřej Slačálek. Současnou elektronickou hudbu představí Plato společně s vydavatelstvím Genot Centre. To letos dostalo za své aktivity cenu Vinyla.

Zároveň Plato vystaví od 11. dubna až do začátku září umělecká díla tří desítek laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art. Následovat bude spolupráce s Matyášem Chocholou na projektu zahrady. Se Zbyňkem Baladránem, Belgičanem Wesley Meurisem a dalšími dvěma umělkyněmi z Estonska a Lotyšska pak kurátor Michal Novotný vyvine zvláštní typ výstavy.

Díky prostorovým možnostem Bauhausu rozšíří galerie celoroční program o novinky - pravidelné workshopy pouze pro dospělé a cyklus koncertů soudobé vážné hudby. Dramaturgii představí Plato během zahajovacího týdne, v sedmi dnech nabídne celkem patnáct akcí včetně performance, projekcí, diskuzí, divadla, koncertů, workshopů s umělci pro děti i rodiny. 

Galerii Plato založilo město Ostrava, se současným vizuálním uměním pracuje od roku 2016. Před přesunem do prostor hobbymarketu galerie působila od března 2017 v prodejně textilu na Českobratrské ulici. Uskutečnilo se tu třináct výstav.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy