Obraz od Klimta ukradený roku 1938 vrátí Francie potomkům židovské rodiny

ČTK ČTK
15. 3. 2021 18:10
Francie vrátí právoplatným majitelům obraz od rakouského malíře Gustava Klimta, který byl roku 1938 ukradený židovské rodině v Rakousku. Navrácení jediného Klimtova díla, jejž země vlastní, v pondělí oznámila francouzská ministryně kultury Roselyne Bachelotová, píše agentura AFP.
Gustav Klimt.
Gustav Klimt. | Foto: Aktuálně.cz

Obraz ze začátku 20. století nazvaný Růžové keře pod stromy původně patřil rakouské židovské rodině Stiasny, která byla v srpnu 1938 donucena jej prodat.

Francouzská ministryně kultury s Klimtovým obrazem.
Francouzská ministryně kultury s Klimtovým obrazem. | Foto: ČTK/AP

Tehdejší kupec, příznivec nacismu, dílo vlastnil až do své smrti v roce 1980. Tehdy ho v aukci zakoupilo Musée d'Orsay v Paříži, kde je v současnosti vystavené. V době koupě se podle ministryně o původním vlastníkovi nevědělo.

"V posledních letech byl odhalen skutečný původ obrazu," vysvětluje francouzská ministryně kultury. Potomci rodiny Stiasny zažádali o restituci v roce 2019.

Nora Stiasny byla deportována do Polska v roce 1942, kde ještě téhož roku zemřela. Restituce obrazu je podle Roselyne Bachelotové také uznáním hrůznosti osudu rodiny Zuckerkandl a Stiasny, které se zločinci neústupně snažili zničit, dodává agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy