Olomoucká galerie vystavuje současné umění, diváky provází Kinterova mluvící socha

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 7. 2021 17:05
Prostory olomoucké galerie Telegraph zaplnily více než tři desítky děl současných českých autorů. Jde o druhou edici výstavního cyklu Signál, který v létě představuje výběr z uměleckých sbírek zakladatele instituce. Potrvá do 12. září.

Díla pokaždé vybírají jiní kurátoři. Od tohoto čtvrtka se zde 23 umělců představuje malbami, plastikami i 3D pracemi. Výstavu oživují dvě fotografie Ondřeje Přibyla, který je sám zapůjčil, říká hlavní kurátor galerie Jan Kudrna.

Rozsáhlá umělecká sbírka jejího zakladatele a zároveň ředitele přerovského exekutorského úřadu Roberta Runtáka čítá přes 2000 prací od více než 400 výtvarníků. Kurátor se s nimi seznamuje až při přípravě dalšího cyklu výstavy. Jeho volba tak nevychází z kontinuální práce a dlouholeté znalosti sbírky, ale naopak z estetického cítění a osobního vkusu.

"Základní koncept je vždy stejný. Oslovíme kurátora a ten v případě souhlasu dostává zcela volnou ruku ve výběru a koncepci obecně. Sbírka je mu jednoduše k dispozici a v zásadě nemá omezení, takže Signály jsou vlastně společné jen jménem," říká šéfkurátor Kudrna.

Zatímco loňský cyklus pojali jeho autoři Martin Drábek a David Vojtuš jako sondu do mysli sběratele umění, letošní Signál II kurátorovaný Pavlem Dvořákem představuje práce, jejichž leitmotivem je ztráta fyzického prožitku z uměleckého díla, zhmotněná do metafory mizení.

"Vzhledem k tomu, že sbírka je opravdu nesmírně rozsáhlá, Dvořák sám sebe omezil až na výjimky datací děl po roce 2000, a pouze na autory domácí. Drtivá většina autorů jsou autoři žijící," doplňuje šéfkurátor Kudrna.

Na výstavě jsou k vidění například čtyřmetrový obraz Jiřího Kornatovského nazvaný Meditace, velkoplošná série Pravda talentovaného ostravského výtvarníka Josefa Mladějovského, obraz Bez názvu olomouckého rodáka Roberta Šalandy, Schodiště od jihlavského autora Jakuba Tomáše či Fluidní mapa znázorňují pohyb zboží od Jiřího Černického.

Návštěvníky při vstupu zaujme Modrý objekt sklářů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Diváky výstavou provází hlas Talkmana, mluvící sochy od Krištofa Kintery. Dále tu jsou práce Evy Koťátkové, Václava Stratila, Ivana Pinkavy, Hynka Martince, Vladimíra Houdka nebo Jiřího Kovandy.

Výstavní prostor galerie čítá 350 metrů čtverečních. Představuje české i zahraniční umění posledních tří dekád. Součástí programu Telegraph Gallery jsou i workshopy nebo umělecké kurzy.

Instituce sídlí poblíž olomouckého nádraží; umění je soustředěno do stavby bývalé továrny na výrobu telegrafů. Cílí především na zprostředkovávání a podporu umění formou výstav i rezidenčních pobytů. V budově je také kavárna a multifunkční sál, který rovněž slouží jako kino.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy