Olomoucká galerie vystavuje současné umění, diváky provází Kinterova mluvící socha

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 7. 2021 17:05
Prostory olomoucké galerie Telegraph zaplnily více než tři desítky děl současných českých autorů. Jde o druhou edici výstavního cyklu Signál, který v létě představuje výběr z uměleckých sbírek zakladatele instituce. Potrvá do 12. září.

Díla pokaždé vybírají jiní kurátoři. Od tohoto čtvrtka se zde 23 umělců představuje malbami, plastikami i 3D pracemi. Výstavu oživují dvě fotografie Ondřeje Přibyla, který je sám zapůjčil, říká hlavní kurátor galerie Jan Kudrna.

Rozsáhlá umělecká sbírka jejího zakladatele a zároveň ředitele přerovského exekutorského úřadu Roberta Runtáka čítá přes 2000 prací od více než 400 výtvarníků. Kurátor se s nimi seznamuje až při přípravě dalšího cyklu výstavy. Jeho volba tak nevychází z kontinuální práce a dlouholeté znalosti sbírky, ale naopak z estetického cítění a osobního vkusu.

"Základní koncept je vždy stejný. Oslovíme kurátora a ten v případě souhlasu dostává zcela volnou ruku ve výběru a koncepci obecně. Sbírka je mu jednoduše k dispozici a v zásadě nemá omezení, takže Signály jsou vlastně společné jen jménem," říká šéfkurátor Kudrna.

Zatímco loňský cyklus pojali jeho autoři Martin Drábek a David Vojtuš jako sondu do mysli sběratele umění, letošní Signál II kurátorovaný Pavlem Dvořákem představuje práce, jejichž leitmotivem je ztráta fyzického prožitku z uměleckého díla, zhmotněná do metafory mizení.

"Vzhledem k tomu, že sbírka je opravdu nesmírně rozsáhlá, Dvořák sám sebe omezil až na výjimky datací děl po roce 2000, a pouze na autory domácí. Drtivá většina autorů jsou autoři žijící," doplňuje šéfkurátor Kudrna.

Na výstavě jsou k vidění například čtyřmetrový obraz Jiřího Kornatovského nazvaný Meditace, velkoplošná série Pravda talentovaného ostravského výtvarníka Josefa Mladějovského, obraz Bez názvu olomouckého rodáka Roberta Šalandy, Schodiště od jihlavského autora Jakuba Tomáše či Fluidní mapa znázorňují pohyb zboží od Jiřího Černického.

Návštěvníky při vstupu zaujme Modrý objekt sklářů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Diváky výstavou provází hlas Talkmana, mluvící sochy od Krištofa Kintery. Dále tu jsou práce Evy Koťátkové, Václava Stratila, Ivana Pinkavy, Hynka Martince, Vladimíra Houdka nebo Jiřího Kovandy.

Výstavní prostor galerie čítá 350 metrů čtverečních. Představuje české i zahraniční umění posledních tří dekád. Součástí programu Telegraph Gallery jsou i workshopy nebo umělecké kurzy.

Instituce sídlí poblíž olomouckého nádraží; umění je soustředěno do stavby bývalé továrny na výrobu telegrafů. Cílí především na zprostředkovávání a podporu umění formou výstav i rezidenčních pobytů. V budově je také kavárna a multifunkční sál, který rovněž slouží jako kino.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy