Od Filly po Šimotovou. Telegraph Gallery vystavuje díla z majitelovy sbírky

Od Filly po Šimotovou. Telegraph Gallery vystavuje díla z majitelovy sbírky
Snímek z výstavy Signál III.
Milan Knižák: Malovaná duše (Palác motýlů), 1987.
František Kupka: La forme du bleu, 1924.
Snímek z výstavy Signál III.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
31. 7. 2022 18:00
Díla Jana Zrzavého, Františka Kupky, Adrieny Šimotové či Josefa Čapka nově vystavuje olomoucká Telegraph Gallery. Doplňují je obrazy, fotografie či sochy umělců z let 1900 až 1990. Tímto obdobím je zarámována třetí fáze cyklu nazvaného Signál. Každé léto představuje výběr ze sbírek zakladatele galerie Roberta Runtáka.

Pod výběrem je vždy podepsán jiný kurátor. Letošní přehlídku, jež potrvá do 11. září, připravil David Voda. Ten letos v olomouckého Komenského ulici sám otevřel výstavní prostor Rub Gallery.

Podle Miry Macíka, šéfkurátora Telegraph Gallery, třetí etapa Signálu zahrnuje přes stovku prací zhruba od 90 autorů. "Zastoupeny jsou malby, grafiky, fotografie, ale i sochy či objekty, které jsou rozděleny do osmi sekcí. Po architektonické stránce se výstavy ujal Mark Ther," uvedl Macík.

Rozmezí 90 let galerii umožnilo představit nejznámější jména českého výtvarnictví i různé směry z 20. století. Podle kurátora Vody zde nechybí secese, impresionismus, kubismus, expresionismus, surrealismus, ale také sociální umění, neoklasicismus, existencialismus či z novějších pop-art, postmodernismus, performance nebo konceptualismus.

Na výstavě jsou práce Emila Filly, Jindřicha Štyrského, Eduarda Ovčáčka, Stanislava Kolíbala, Karla Malicha či současníků Petra Nikla, Jiřího Davida a Milana Knížáka. Na ploše 350 metrů čtverečních návštěvníci najdou i malby Daniela Balabána, fotografie Františka Drtikola, koláže Jiřího Koláře nebo sochy Jaroslava Róny.

Výstavy nazvané Signál pořádá Telegraph Gallery, jež sídlí v olomoucké Jungmannově ulici, každé léto. Pracuje při nich se sbírkou svého zakladatele Roberta Runtáka, čítající přes 2000 děl od více než 400 autorů. Kurátor se s ní seznamuje až při přípravách, jeho volba tak nevychází z kontinuální práce ani dlouholeté znalosti kolekce, nýbrž z estetického cítění a osobního vkusu. Předchozí léta díla vybrali Martin Drábek s Davidem Vojtušem a Pavel Dvořák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy