Obrazem: Museum Kampa vystavuje práce Jaroslava Paura, kterého inspirovalo město, válka i informel

Výstava Jaroslava Paura v Museu Kampa.
Kurátor výstavy Milan Dospěl.
Obrazy Jaroslava Paura vystavené v Museu Kampa.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
10. 8. 2017 10:38
Méně známého malíře Jaroslava Paura představuje návštěvníkům pražské Museum Kampa. Až do října tu bude k vidění 110 olejomaleb, které jsou inspirované válkou, lyrickým i existenciálním pocitem ze života ve městě a později informelem.

Malíř Jaroslav Paur (1918-1987) nepatří k nejznámějším jménům českého umění 20. století. Jeho práci nyní do 15. října představuje návštěvníkům pražské Museum Kampa.

Paur byl zpočátku ovlivněný expresivními tendencemi válečných let, později si oblíbil tematiku města. V 60. a 70. letech měla jeho malba aktuální rysy abstrakce a informelu. Na výstavě je k vidění 110 olejomaleb z období od roku 1943 až do roku autorovy smrti.

"V kontextu neobyčejně silné generace mladých tvůrců vstupujících na výtvarnou scénu ve 40. letech představuje malířské dílo Jaroslava Paura jeden z dosud ne zcela poznaných uměleckých odkazů, který ovšem nepostrádá jak kvalitativní úroveň jednotlivých tvůrčích etap, tak svébytnost výtvarného projevu," řekl kurátor výstavy Milan Dospěl.

Důležitou součástí malířových kompozic je tajuplná atmosféra monumentálně koncipovaných abstraktních městských krajin, které v některých případech evokují až jakési kosmické struktury. Paurovo malířské dílo je výpovědí o vztahu člověka k městské aglomeraci, který kombinuje lyrické tendence i naléhavá existenciální vyjádření. 

Retrospektivní výstavu pro Muzeum Kampa připravila Sophistica Gallery, která vydává i autorovu monografii. Návštěvníci uvidí mnohá dosud nevystavená díla, zapůjčená jsou nejen od soukromých sběratelů, ale i z veřejných sbírek včetně Národní galerie v Praze.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Polský nejvyšší soud potvrdil Dudovu výhru ve volbě prezidenta

Polský nejvyšší soud potvrdil, že nedávné prezidentské volby jsou platné. Otevřel tak k cestu k tomu, aby prezident Andrzej Duda, který v nich svůj post obhájil, složil tento pátek přísahu před oběma komorami parlamentu. Duda je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Nejvyšší soud dostal asi 5800 stížností od voličů i štábu Dudova protikandidáta, varšavského primátora Rafala Trzaskowského. Ten se ohrazoval proti chování veřejnoprávní Polské televize, která podle něho za veřejné peníze připravovala volební materiály Andrzeje Dudy. Volební tým Trzaskowského poukazoval na to, že členové vlády se zapojili do volební kampaně ve prospěch Dudy. Informoval i o údajných trestných činech provázejících volby, například ničení volebních lístků, uvedl portál onet.pl. Podle soudců tým Trzaskowského nedodal nutné důkazy týkající se času a míst, kde se údajně takové incidenty staly.

Celkem nejvyšší soud jako oprávněné uznal asi 90 stížností. Důvody, kvůli kterým je lidé podávali, ale podle něho neměly dopad na výsledek hlasování. Ve druhém kole prezidentských voleb konaném 12. července získal Duda 51,03 procenta hlasů, Trzaskowski 48,97 procenta. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zásahová jednotka zadržela muže s údajnou bombou v kyjevské bance, domáhal se schůzky s médii

Zásahová jednotka ukrajinské tajné služby zadržela muže, který v jedné bance v kancelářském centru v Kyjevě vyhrožoval odpálením improvizované bomby. Muž původem z Uzbekistánu se domáhal schůzky s médii a právě během ní jej komando zatklo, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu.

"Teroristu jsme zajali živého. K výbuchu nedošlo. Na místě jsou pyrotechnici. A příště bude soud a dlouhý pobyt ve vězení," oznámil náměstek ministra vnitra Anton Heraščenko.

Právě Heraščenko původně oznámil, že na policii v poledne zavolala vedoucí pobočky Universal Bank v kancelářském centru Leonardo a oznámila, že do pobočky vešel neznámý nejvýše pětatřicetiletý muž, který řekl, že má v batohu bombu, a požádal o telefonický kontakt s policií. "Zaměstnanci pobočky objekt opustili, vedoucí na místě na vlastní přání zůstala," citovala Heraščenka agentura Interfax-Ukrajina.

Později Heraščenko na facebooku identifikoval muže jako uzbeckého občana Suchroba Karimova a zveřejnil jeho snímek (vedle podezřelého sedí pracovnice banky, která odmítla pobočku opustit).

"Podle jeho příspěvků na sociálních sítích je to psychicky nevyrovnaný člověk. Nevíme zatím, nakolik jsou jeho záměry vážné, a zda skutečně má u sebe výbušniny. Proto byla vybrána strategie jednání," uvedl Heraščenko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy