Obrazem: Jiří Stránský otevřel Muzeum komunismu. Je v něm pult i vyšetřovna StB

V Muzeu komunismu si lze vyzkoušet roli ženy za pultem.
Vstup do nově otevřeného Muzea komunismu střeží otec zakladatel Karel Marx a obří rudá hvězda.
Muzeum komunismu k výročí srpnové okupace sovětskými vojsky otevřel spisovatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský, který v komunistických lágrech sám strávil téměř 10 let.
Expozici zahajuje část věnující se založení československého státu. První československý prezident tehdy proslul mimo jiné výrokem: "Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty..."
Část expozice je věnována oslavě hrdinů v umění, tedy tomu, co vešlo do historie jako socialistický realismus.
Foto: Václav Vašků
22. 8. 2017 12:50
Spisovatel a překladatel Jiří Stránský, který strávil deset let v komunistických lágrech, u příležitosti 49 let od okupace vojsky Varšavské smlouvy otevřel novou expozici Muzea komunismu v pražské ulici V Celnici. Fotografie Václava Vašků nabízí virtuální prohlídku po prostorech, které mapují život v Československu mezi lety 1948 a 1989.
 

Právě se děje

před 36 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy