Obraz Toyen vynesl v pařížské dražbě sedm milionů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
1. 6. 2011 21:05
Plátno Nalíčená pro společnost malířka vytvořila v roce 1962

Paříž - Za 288 750 eur (přes sedm milionů korun) byl e středu v Paříži vydražen obraz malířky Marie Čermínové - Toyen. Dílo Fardée pour apparaître (Nalíčená pro společnost) z roku 1962 pocházelo ze soukromé sbírky. Dražba splnila očekávání pařížské pobočky aukčního domu Sotheby's, který odhadoval cenu olejomalby na 200 až 300 tisíc eur (4,9 až 7,3 milionu korun).

Čermínová je označována za první dámu české meziválečné avantgardy, která z podivínské dělnice z továrny na mýdla ve štruksových kalhotách a v klukovské blůze vyrostla v jednu z nejsvobodomyslnějších českých malířek 20. století. Od roku 1947 žila v Paříži, kde také v roce 1980 ve svých 78 letech zemřela.

Do Česka ji umělecky vrátila v roce 2000 velká retrospektiva v Domě u kamenného zvonu, kterou shlédlo na 67 tisíc návštěvníků. Její obraz Spící, vydražený v roce 2009 za 20 milionů korun, se stal třetím nejdráže prodaným obrazem v ČR od roku 1990.

Čtěte také:
Obrazy od Toyen se prodaly za 11,5 a 6,5 milionu korun
Esence surrealismu od Toyen se prodala za 13,2 milionu

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy