O svátcích bude otevřených pět výstav, další výjimky už ministerstvo neudělí

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
22. 12. 2020 17:30
Pětice výstav, které po přímluvě ministerstva kultury získaly výjimku od hlavní hygieničky Jarmily Rážové a smějí být otevřené v novém režimu ochranných opatření proti šíření nemoci covid-19, už se nebude rozšiřovat.
Otevřená bude přes svátky výstava Nad slunce krásnější - Plzeňská madona a krásný sloh, kterou připravila Západočeská galerie.
Otevřená bude přes svátky výstava Nad slunce krásnější - Plzeňská madona a krásný sloh, kterou připravila Západočeská galerie. | Foto: Západočeská galerie v Plzni

Na ministerstvo se obrátilo několik dalších pořadatelů, dle mluvčí už ale žádný výjimku nezíská. I bez ní přes svátky smějí mít otevřeno soukromé komerční galerie. Využijí toho ale jen některé.

Mezi vyvolené projekty patří rembrandtovská výstava Národní galerie, dva programy Národního muzea, což jsou egyptologická přehlídka Sluneční králové spolu s Poklady světové filatelie, a ještě výstava Nad slunce krásnější - Plzeňská madona a krásný sloh, již připravila Západočeská galerie. Pátou výjimku získal projekt nazvaný Comenius 1592-1670. Doba mezi rozumem a šílenstvím, Jan Amos Komenský a jeho svět, který teprve začne 28. prosince v Jízdárně Pražského hradu.

Kdy budou otevřené výstavy

Rembrandt: Portrét člověka, Palác Kinských, Praha, otevírací doba zde.

Sluneční králové a Poklady světové filatelie, Národní muzeum, Praha, otevírací doba zde.

Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh, Západočeská galerie v Plzni, otevírací doba zde.

Comenius 1592-1670. Doba mezi rozumem a šílenstvím, Jízdárna Pražského hradu, otevírací doba zde.

"S žádostí o výjimku se na nás obrátilo několik dalších pořadatelů, ale nikoho z nich nedoporučíme, nesplňují kritéria," říká mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Podle ní mohou výjimku získat pouze jedinečné, nákladné výstavy s mnoha zahraničními zápůjčkami, u kterých není možné prodloužit trvání.

Podmínkou povoleného provozu je regulovaná návštěvnost, elektronická rezervace časově omezené vstupenky a zajištění respirátoru.

Jako příklad žádostí, jež nebudou vyslyšeny, mluvčí uvádí výstavu iMucha, která v Obecním domě začala v létě a potrvá do února 2023. Dostatečně dlouhý termín má podle ministerstva i výstava v Národním technickém muzeu věnovaná architektu Adolfu Loosovi, jež má končit příští rok v srpnu. Ani ta s žádostí o výjimku neuspěje. "S hlavní hygieničkou jsme se domluvili, že naše doporučení nebudeme nadužívat," dodává Lagronová.

K výjimkám ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD přistoupil poté, co byl minulý týden přehlasován na zasedání vlády. Podle mluvčí marně prosazoval, aby se galerie a muzea s přechodem na vyšší stupeň protiepidemického systému zvaného PES nezavíraly, protože nejsou potenciálními ohnisky epidemie a bezpečné prostředí lze v nich zajistit snadněji než v obchodech. "Bylo mu řečeno, že je žádoucí snížit mobilitu lidí," vysvětluje mluvčí.

Obraz Jiřího Šalamouna z výstavy v Galerii Millenium.
Obraz Jiřího Šalamouna z výstavy v Galerii Millenium. | Foto: Galerie Millenium

Více štěstí tak mají komerční galerie, které se živí prodejem umění. Ty byly vládou označeny za maloobchod. Některé toho využijí a před koncem roku připravily prodejní výstavy děl "svých" umělců. Pražská galerie Millennium přichystala vánoční přehlídku, na níž jsou práce Aleny Anderlové, Kurta Gebauera nebo Adolfa Hoffmeistera.

Karlínská Garage Gallery nabízí Art salon, což je výběr prací od 18 autorů, jako Stanislav Diviš, Petr Písařík nebo Antonín Střížek. Tomu přichystala sólovou výstavu nazvanou Zdánlivá lehkost také soukromá galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli.

Fait Gallery v Brně má toto úterý otevřeno zdarma a letos naposledy. Výstavy Jiřího Kovandy, Karla Adamuse a Tomáše Absolona tam bude možné navštívit od ledna do 10. dubna.

Nová galerie Bold v pražských Holešovicích má otevřeno už jen do středy. Sólová výstava Jakuba Tytykala nazvaná Sidewinding zde bude pokračovat do konce ledna 2021.

Obraz Jezdec Metafyzik od Jakuba Tytykala z výstavy v pražské Bold Gallery.
Obraz Jezdec Metafyzik od Jakuba Tytykala z výstavy v pražské Bold Gallery. | Foto: Bold Gallery

"Ráda bych program udržela, snažíme se mít otevřeno, jak jen můžeme," říká galeristka Katherine Kastner, spolumajitelka progresivní galerie Hunt Kastner. Do jejího výstavního prostoru na pražském Žižkově ale v uplynulých dnech skoro nikdo nezavítal. Podle Kastnerové lidé nevědí, že některé galerie smějí mít otevřeno.

Nedávno přichystala první českou výstavu významného chorvatského konceptualisty Mladena Stilinoviće, nazvanou Jestli nemají na chleba, tak ať jedí koláče. Přehlídka, která je naplánovaná do konce ledna, bude přes svátky zavřená.

Opačný názor na to, jestli má cenu se v čase protiepidemických opatření snažit za každou cenu dodržet program, vyslovuje galeristka Lucie Drdová. Její Drdova Gallery sídlí nedaleko Hunt Kastner, se kterou obvykle sdílí termíny vernisáží a jiné aktivity. Teď je ale výstavní síň zavřená, i když by nemusela. Nejbližším programem je výstava děl Daniela Vlčka plánovaná na leden.

Drdovou netěší, že její galerie byla zařazena do kolonky maloobchod. "Možná je to úlitba, aby nám nemuseli kompenzovat nájmy," říká rozladěná galeristka.

Před pár dny dostala vyrozumění své žádosti, v níž se snažila získat náhradu za jednu výstavu z doby jarní vlny epidemie. "S tou žádostí jsem měla práci na týden a nyní mi jako odpověď přišlo sousloví 'neoprávněný žadatel'. Netuším proč," říká Lucie Drdová.

Pro příští rok se rozhodla udělat radikální změnu a vystoupit z kolotoče plánování a příprav výstav. Domluvila se s pražskou Akademií výtvarných umění, která prochází rekonstrukcí a nemá dostatečné kapacity, že jejím studentům od února na rok přenechá svou dobře vybavenou galerii pro výstavy. Zbaví se tak zátěže placení nájemného a uvolní si ruce pro jiné projekty či promýšlení další strategie.

"Na rok 2021 nežádám o žádný grant, neslibuju žádný program," říká galeristka, která nedávno založila mecenášský fond pro podporu českých umělců Luc Art a plánů na jeho rozvoj má mnoho. Galerie, kterou provozuje devátým rokem, se ale nevzdá. Se "svými" umělci hledá jiné, negalerijní způsoby vystavování.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy