O Kubištu, Toyen i Štyrského je v Londýně nebývalý zájem

ČTK ČTK
27. 6. 2014 16:09
V londýnské aukční síni Christie's prodali obrazy Jindřicha Štyrského, Bohumila Kubišty a Toyen za daleko vyšší částky, než stanovily původní odhady.
Bohumil Kubišta: Zátiší s kytarou.
Bohumil Kubišta: Zátiší s kytarou. | Foto: Christie´s

Londýn - Díla českých umělců, mezi nimiž byli Jindřich Štyrský, Bohumil Kubišta či Toyen, se na páteční dražbě aukční síně Christie's v Londýně prodala vesměs za mnohem vyšší cenu, než stanovily původní odhady. Nejvíce zaplatil kupec za Kubištův obraz Zátiší s kytarou, který se prodal za 35 tisíc liber (1,2 milionu korun), odhad byl přitom čtyřikrát nižší.

Velký boj svedli zájemci i o díla Marie Čermínové známé pod tvůrčím pseudonymem Toyen. Cena její koláže z roku 1965 se po smršti nabídek vyšplhala z odhadu 1500 liber až na konečných 9200 liber (315 tisíc korun), celková cena s aukční přirážkou činila 11 500 liber. Její olej na plátně z roku 1920 se prodal za 23 750 liber (815 tisíc korun) s aukční přirážkou. Plátno Jindřicha Štyrského z roku 1935 našlo kupce za 32 500 liber (1,1 milionu korun).

Menší zájem byl naopak o práce Františka Kupky. Ze tří nabízených kreseb se prodala pouze jedna. Za dílo s názvem Kruhy a vertikály z roku 1912 zájemce zaplatil 4750 liber.

Kubišta, Štyrský a Toyen patří k umělcům, o jejichž díla mají čeští i zahraniční kupci na aukcích velký zájem. V žebříčku nejdráže prodaných obrazů na českých aukcích byl loni na prvním místě právě Kubišta, jehož Zátiší změnilo majitele za 18,49 milionu korun. V první pětce nejžádanějších umělců byl i Štyrský a Toyen.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy