O ceny Czech Grand Design usiluje přes 200 projektů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 12. 2012 14:41
Nominace představí výstava v Národním technickém muzeu
Letošní vítězové získají cenu v podobě špejle, kterou navrhli lonští vítězové
Letošní vítězové získají cenu v podobě špejle, kterou navrhli lonští vítězové | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V osmi kategoriích je na letošní ceny Czech Grand Design nominováno 134 subjektů z řad autorů, výrobců a obchodníků s celkem 206 projekty. Nominované designéry, módní návrháře, šperkaře, grafiky a fotografy představuje výstava, která bude od 21. prosince přístupná v Národním technickém muzeu. Užší nominace budou známé 17. ledna, vítěze představí ceremoniál ve Stavovském divadle 16. března.

Nová jména

V nominacích se objevují zavedená jména, ale i noví tvůrci - zejména v oblasti módy; to se projevilo zejména v kategorii Objev roku, řekl novinářům jeden z kurátorů výstavy a organizátorů soutěže Jiří Macek. Velmi silná je podle něj letos i kategorie Designér roku, kde také figurují nováčci, byť třeba už i se zahraniční zkušeností, ale i známá jména jako třeba Lucie Koldová nebo Jan Plecháč. Oba v dřívějších ročnících soutěže dostali titul Objev roku. Ti, kdo jsou v kategorii Objev roku nominovaní letos, své práce představí od 2. února na samostatné výstavě ve Window Gallery v Rytířské ulici v Praze.

Macek připomněl, že záběr artefaktů nominovaných na ocenění je stále širší. S designem pracuje stále více firem včetně těch, které se zabývají i výrobou zdánlivě nenápadných věcí nebo věcí denní potřeby. Mezi vystavenými exponáty tak např. jsou dětská autosedačka, kuchyňské náčiní, svítidla, nábytek, městský mobiliář, ale i třeba originální pohřební urny od značky Maestrokatastrof. Nominovaná je i letošní držitelka Národní ceny za studentský design dostala Eliška Kuchtová se svou kolekcí obuvi.

Vítěz stvoří cenu

V kategorii šperkařů jsou po loňském úspěchu, kdy byla tato kategorie zavedena, letos soutěží autoři třeba se šperky betonovými nebo zrezivělého kovu kombinovaného s drahými kameny. Loni se vítězové kategorie šperku Zdeněk Vacek a Daniel Pošta stali i držiteli hlavní ceny Grand designér roku. Bodovali s kolekcí Virus, v níž experimentovali s chemickými procesy, zkoušeli provazy porůst krystaly kamence a následně vytvořili šperky z červeného zlata nebo chirurgické oceli se surovými diamanty, perlami a pyrity. Letos soutěží s lustrem vyrobeným podobnou technikou.

Jako loňským vítězům jim připadla povinnost vytvořit podobu ceny pro letošního vítěze. "Ocenění je takový sladký, opojný pocit, který může brzy vyprchat, když na ně člověk není připravený. Cena má podobu zlaté špejle, na níž bude cukrová vata. Zároveň to podporuje představu, že čeští designéři jsou ve vatě," řekli autoři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy