Novým šéfem České filharmonie je David Mareček

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 10. 2010 20:11
O řediteli Filharmonie Brno se mluvilo delší dobu

Praha - Novým generálním ředitelem České filharmonie (ČF) byl jmenován David Mareček. V čele orchestru nahradí náměstka ministra kultury Radka Zdráhala, který ČF provizorně vede. Funkce se Mareček ujme 1. února příštího roku.

"Věřím, že tento krok povede k obrodě České filharmonie," uvedl ministr kultury Jiří Besser. Výběrová komise ministerstva zvolila nového šéfa ČF 15. října, ministr jeho jméno oznámil v pondělí. O čtyřiatřicetiletém Marečkovi jako možném vítězi konkurzu se spekulovalo již delší dobu.

"Za svůj prvořadý úkol považuji hledání nového šéfdirigenta, nástupce Elijahua Inbala, kterému končí smlouva v roce 2012," reagoval Mareček.

Čtěte také:
Šéf České filharmonie Václav Kasík rezignoval

Bývalému učiteli hry na klavír, který se narodil 14. dubna 1976, někteří odborníci vyčítají příliš mladý věk. "Jeho věk je ale vyvážen vynikajícími výsledky Filharmonie Brno," konstatoval jeden z členů výběrové komise Aleš Březina.

Na ministerstvo kultury se v pátek dostavilo osm účastníků konkurzu z původně 11 přihlášených, tři z nich úřad vyřadil kvůli nesplněným podmínkám. Do posledního kola se dostali tři uchazeči, kromě Marečka také bývalý ředitel FOK Petr Polívka a publicista Jaroslav Šonka. "Jednalo se o tři velmi výrazné osobnosti, což znamená silný mandát pro vítězného Marečka," podotkl další z osmičlenné komise Roman Bělor.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Podle zástupce České filharmonie ve výběrové komisi Jaroslava Pondělíčka by jmenování Marečka mělo orchestru přinést možnost soustředit se pouze na práci.

Přední české hudební těleso mělo jen provizorní vedení, Zdráhal zastoupil ve vedení filharmonie Václava Kasíka, který na konci srpna na funkci rezignoval. Bez výběrového řízení Kasíka do funkce jmenoval předchozí ministr a někdejší šéf ČF Václav Riedlbauch poté, o odvolal Vladimíra Darjanina. Orchestr s tím ale nesouhlasil a proti Kasíkovi protestoval. Zároveň někteří jeho členové otevřeně kritizovali Riedlbaucha i za to, jak orchestr v minulosti vedl.

Absolvent brněnské Janáčkovy akademie múzických umění v oboru interpretace a teorie interpretace Mareček je šéfem Filharmonie Brno od roku 2007. Předtím zde působil jako dramaturg. Po svém příchodu se snažil přivést do koncertních síní nové publikum a nekonvenčním způsobem nalákat na koncerty mladé lidi.

Filharmonie Brno například odehrála několik koncertů v bývalé továrně Vaňkovka. Výsledkem práce s nejmladšími posluchači se před dvěma lety stal projekt Mozartovy děti, který poprvé v České republice úzce propojil práci základních uměleckých škol, pedagogů hudební akademie a hudebních profesionálů.

Mareček do orchestru přivedl také nového šéfdirigenta, stal se jím Srb Aleksandar Marković. Filharmonie v minulých letech kompletně změnila vizuální styl. Nerealizovaným snem Filharmonie Brno zůstávala i za Marečkova vedení výstavba nového koncertního sálu. Orchestr sídlí v Besedním domě s malou kapacitou a špatnou akustikou. Na novou síň, takzvané Janáčkovo kulturní centrum, ale Brně už desítky let chybí peníze.

V roce 2008 byl Mareček mezi 24 osobnostmi brněnské kultury, které podepsaly výzvu k rezignaci tehdy nového šéfa brněnského studia České televize (ČT) Karla Buriana.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Austrálii protestovaly desetitisíce lidí proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy