Nové výstavy v Brně přibližují práci architektů i historii vily Tugendhat

Nové výstavy v Brně přibližují práci architektů i historii vily Tugendhat
Snímek z výstavy Mies v Brně / Vila Tugendhat.
Snímek z výstavy Mies v Brně / Vila Tugendhat.
Snímek z výstavy Mies v Brně / Vila Tugendhat.
Snímek z výstavy Burian – Křivinka, Petr Pelčák, Rusín & Wahla.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
11. 9. 2020 15:18
Oceňovanou architekturu i neobvyklé práce současných zahraničních umělců představuje Dům umění města Brna. Připravil tři různě zaměřené výstavy. Jedna se věnuje historii vily Tugendhat, druhá tvorbě zdejších významných, žijících architektů, další ukazuje takzvané umění snížené diferenciace.

Všechny tři přehlídky jsou k vidění od tohoto pátku, potrvají do 15. listopadu.

Fotografie i další exponáty dokumentující vilu Tugendhat najdou zájemci v přízemí Domu umění. Příležitostí k uspořádání výstavy se stalo 90. výročí dokončení známé brněnské stavby zapsané na seznamu UNESCO.

Některé fotografie ukazují vilu po dostavbě, další v 60. letech. Zajímavostí je původní projektová dokumentace nebo ukázky nábytku.

Samostatná výstava v prvním patře shrnuje posledních 10 let činnosti tří významných brněnských architektonických ateliérů, jejichž představitelé jsou generačně spříznění.

Aleš Burian s Gustavem Křivinkou, Tomáš Rusín s Ivanem Wahlou a Petr Pelčák se podepsali pod mnoha brněnskými stavbami a rekonstrukcemi od kaváren po akademické budovy, zároveň jsou přáteli. Na scéně se pohybují od 80. let.

Modely a fotografie staveb jsou ve výstavní síni rozprostřeny na přeskáčku. "Je to záměrně promícháno dohromady, vnímáte to jako jakousi tvorbu, která není ve všem příbuzná, ale je tam jistá společná kontinuita," říká Tomáš Rusín.

"Zároveň vyšly tři publikace, monografie, které dokumentují naši práci v posledních 10 letech," doplňuje Petr Pelčák.

Třetí výstavu nazvanou Umění snížené diferenciace ve zbytku prvního patra tvoří práce sedmi etablovaných zahraničních autorů. Pomíjivosti a nejednoznačnosti díla provokují zažité způsoby vnímání.

Ve výstavní síni je například vodorovné skleněné zrcadlo, které neznatelně rotuje, nebo objekt, který se vznáší mezi dvěma puštěnými větráky.

Cílem je představit ty tendence ve vizuálním umění, jejichž společným jmenovatelem je práce s minimální či sníženou diferencí nebo nuancí, uvádějí tvůrci výstavy.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bulharsko se rozhodlo vyhostit dva ruské diplomaty kvůli špionáži

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Stalo se tak poté, co je prokurátoři obvinili ze špionáže. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva uvedl, že o prohlášení obou diplomatů za nežádoucí osoby bylo informováno ruské velvyslanectví v Sofii. Dříve prokurátoři uvedli, že oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Agentura Interfax připomněla, že analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Moskva v obdobných kauzách reaguje recipročně, tedy dá se očekávat vyhoštění dvou bulharských diplomatů z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Rusko slíbilo odvetu za kroky EU, rozšíří svou černou listinu

Rusko na základě reciprocity rozšíří svou černou listinu jako odpověď na sankce ze strany Evropské unie. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zakáže dalším představitelům členských zemí a institucí EU vstup do Ruska, ale mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na tiskové konferenci neupřesnila, kdo bude postižen. Počet osob figurujících na ruské černé listině bude podle ní stejný jako počet Rusů na sankčním seznamu EU.

EU podle mluvčí v poslední době podnikla řadu nepřátelských kroků vůči Rusku a ruským občanům. Blok uplatňuje sankce bez ohledu na mezinárodní právo a kvůli "vymyšleným, absurdním záminkám", uvedla Zacharovová. Moskva podle ní opakovaně varovala unii před zhoubností takového přístupu, ale "v EU ignorují naše návrhy vést věcný, profesionální dialog na základě faktů, a jako dříve dávají přednost sankcím". "Pokud EU bude pokračovat v tomto konfliktním přístupu, vyhrazujeme si právo adekvátně reagovat," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy