Nové vydání Foglarovy vontské trilogie

ČTK, dab
19. 11. 2005 15:30
Praha - Tři knížky o pětici podnikavých kamarádů z dob první republiky od spisovatele Jaroslava Foglara právě vyšly v novém vydání pod názvem Rychlé šípy ve Stínadlech.
Nové vydání vontské trilogie pokřtila kapela Olympic
Nové vydání vontské trilogie pokřtila kapela Olympic | Foto: Aktuálně.cz

Publikace obsahuje trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta s doprovodem 600 nových barevných ilustrací od Milana Tesleviče.

Nakladatelství Olympia knížku představilo na autogramiádě v Praze. Jaroslav Foglar (1907 - 1999) napsal přes 20 knih pro mládež. Jeho Hoši od Bobří řeky vyšli od roku 1937 ve čtrnácti vydáních, avšak autor plných 37 let ze své téměř sedmdesátileté literární činnosti nesměl publikovat.

Přesto je v knihovnách českých dětí a jejich otců více než milion výtisků foglarovek, mezi jejichž hrdiny patří téměř výhradně osoby mužského pohlaví.

Foglar zemřel před šesti lety, dosud však nebyl uzavřen spor o jeho dědictví. Při vede spisovatelův sedmašedesátiletý synovec Petr Foglar s Nadací Jaroslava Foglara, jíž autor pozůstalost odkázal v závěti. Hodnota pozůstalosti je odhadována asi na deset milionů korun, nejcennější část tvoří autorská práva.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy