Nové vydání Foglarovy vontské trilogie

ČTK, dab
19. 11. 2005 15:30
Praha - Tři knížky o pětici podnikavých kamarádů z dob první republiky od spisovatele Jaroslava Foglara právě vyšly v novém vydání pod názvem Rychlé šípy ve Stínadlech.
Nové vydání vontské trilogie pokřtila kapela Olympic
Nové vydání vontské trilogie pokřtila kapela Olympic | Foto: Aktuálně.cz

Publikace obsahuje trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta s doprovodem 600 nových barevných ilustrací od Milana Tesleviče.

Nakladatelství Olympia knížku představilo na autogramiádě v Praze. Jaroslav Foglar (1907 - 1999) napsal přes 20 knih pro mládež. Jeho Hoši od Bobří řeky vyšli od roku 1937 ve čtrnácti vydáních, avšak autor plných 37 let ze své téměř sedmdesátileté literární činnosti nesměl publikovat.

Přesto je v knihovnách českých dětí a jejich otců více než milion výtisků foglarovek, mezi jejichž hrdiny patří téměř výhradně osoby mužského pohlaví.

Foglar zemřel před šesti lety, dosud však nebyl uzavřen spor o jeho dědictví. Při vede spisovatelův sedmašedesátiletý synovec Petr Foglar s Nadací Jaroslava Foglara, jíž autor pozůstalost odkázal v závěti. Hodnota pozůstalosti je odhadována asi na deset milionů korun, nejcennější část tvoří autorská práva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy