Nové místo pro umění v Praze. Kintera vystaví domácí recept na štrúdl

Nové místo pro umění v Praze. Kintera vystaví domácí recept na štrúdl
Nové kulturní centrum Vzlet.
Nové kulturní centrum Vzlet.
Nové kulturní centrum Vzlet.
Nové kulturní centrum Vzlet.
Foto: Petra Hajská
ČTK ČTK
16. 2. 2021 18:55
Prostřednictvím výtvarného projektu nazvaného Recept, který navrhl Krištof Kintera, se tento pátek 19. února veřejnosti prvně představí venkovní Galerie Vzlet. Nachází se na fasádě boční stěny kulturního centra Vzlet v pražských Vršovicích.

O čerstvě zrekonstruovaný palác se starají tři pražské organizace, které vyhrály ve veřejné soutěži vypsané městskou částí Praha 10: divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. V budově kdysi fungoval sokolský biograf.

Autor prvního zdejšího díla Krištof Kintera pracuje s fasádou jako s výstavní deskou. Do ulic pošle domácí recept na štrúdl. "Je to takové kouzlo nesmyslu, určitá nepatřičnost obsahu i formátu. Velký recept na moučník na celou stěnu uprostřed ulice mi přišel jako vhodný začátek komunikace s okolím a lidmi, kteří zde žijí," vysvětluje.

Kurátorkou Galerie Vzlet je Denisa Václavová, spoluzakladatelka organizace, jež v Praze od roku 1996 pořádá mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Záměrem nové galerie bude oslovovat současné umělce i skupiny, kteří vytvoří místně specifické dílo na fasádu Vzletu. Programově se má každoročně jednat o čtyři umělecké projekty vždy po třech měsících. Po tuto dobu bude vystaven i Kinterův Recept.

V březnu se aktivity Galerie Vzlet přesunou též do Rohovky, místnosti na rohu ulic Holandská a Norská. Umělecké seskupení Jedinečné svatopěstitelské družstvo ji přetvoří v instalaci pracovně nazvanou Pilot a kuchařka. Program budou moci diváci sledovat zvenku přes vitrínová okna místnosti jako ve výkladní skříni.

První kulturní program však Rohovka nabídne již ve dnech 16. až 18. února, a to v podobě tradičního studentského festivalu Proces, pořádaného katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU.

Součástí únorového programu jsou dále individuální prohlídky budovy, zprvu jen pro sousedy. Širší veřejnosti otevře Vzlet dveře podle aktuální pandemické situace a v návaznosti na uvolnění vládních omezení - oficiální opening je plánován na duben 2021. Na otevření pořadatelé v crowdfundingové kampani vybrali přes 1,25 milionu korun.

Výhledově Vzlet nabídne představení divadla Vosto5 i dalších souborů, koncerty vážné i jiné hudby včetně tvorby spoluzakládajícího Collegia 1704, festivaly, projekty zaměřené na umělecké vzdělávání, společenské a kulturní akce nebo konference.

Ředitelem centra je Petr Prokop, divadelní producent a člen Vosto5. Za jednotlivé programové linky ručí dirigent Václav Luks a producentka Veronika Hyksová za hudební sekci, režisér a scenárista Jiří Havelka s dramaturgyní Martou Ljubkovou za divadlo, dramaturg, herec a moderátor Ondřej Cihlář coby garant talkshow a provozovatel Kina Pilotů a filmový producent Jan Macola zodpovídající za přednášky, vědu a média.

"Mohlo by se zdát, že za normálních okolností je Praha zahlcena kulturními aktivitami všeho druhu a jen obtížně bychom hledali prostor pro rozvoj nových smysluplných projektů. Při bližším pohledu však zjistíme, že téměř veškeré významnější kulturní dění je vázáno na oblast turistické zóny středu města a obrovský historický potenciál širšího centra, natož městských periferií, zůstává zcela nevyužit," řekl vloni na podzim Václav Luks, zakladatel a umělecký vedoucí Collegia 1704.

"Vzlet pro nás představuje příležitost posílit status Vršovic, kde provozujeme naše Kino Pilotů, jako jednoho z pražských center nezávislé kultury. Spojením podobně naladěných partnerů s hlubokou znalostí různých oblastí umění navíc vzniká třaskavá směs umožňující neustálý zrod originálních nápadů a projektů," doplnil provozovatel Kina Pilotů Macola.

Budova Vzletu na nároží Holandské a Norské ulice u Heroldových sadů vznikla začátkem 20. století ve stylu art deco jako sokolské kino a místo pro sokolská setkávání. Do poloviny 70. let 20. století zde fungovalo Bio Vzlet, později objekt využíval jako sklad Národní filmový archiv. Po roce 1989 budova přešla do majetku hlavního města, které ji v novém tisíciletí svěřilo městské části.

Rekonstrukci provázely problémy, řešila se od roku 2008. Tehdy ji měl od radnice pronajatou architekt a scénograf Michael Klang, který se ji zavázal opravit výměnou za 15 let nájmu zdarma. Po několika letech mu však došly peníze a radnice mu koncem roku 2012 vypověděla smlouvu.

Radnice také dostala pokutu 100 tisíc korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za to, že na opravy nevypsala veřejnou soutěž. Dokončení rekonstrukce tehdejší koalice městské části Praha 10 i přes spory schválila v roce 2018. Nové nájemce vybrala následující rok v říjnu.

"Žánrová skladba kina, barokní hudby a současného divadla dává možnost unikátního uměleckého projektu, který se může stát významnou součástí pražské kulturní scény," uvedl tehdy místostarosta Prahy 10 David Kašpar z hnutí Starostové a nezávislí, který byl v roce 1996 sám jedním ze tří zakladatelů Vosto5. S divadlem však již 15 let nespolupracuje a výběr měl možnost ovlivnit pouze jako jeden z osmi členů výběrové komise.

Podle údajů z výběrového řízení budou provozovatelé platit nájemné ve výši 200 korun za metr čtvereční a rok, což odpovídá zhruba 30 tisícům korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy