Nová scéna: Byl Karel Prager Gott architektury?

29. 1. 2010 15:17
Performanci o Pragerovi hostí další autorova stavba

Praha - Nová scéna, která znovu přešla pod Národní divadlo a má sloužit i alternativním formám hudebního a výtvarného umění, se sama stala tématem netradičního představení. V kontroverzní budově kontroverzního tvůrce Karla Pragera se v pátek odehraje inspirované právě tvorbou tohoto architekta.

Trojice Vladimir 518, David Vrbík a Ondřej Anděra tu uvede performanci SPAM - Karel Gott Prager, která zatím byla prezentována pouze jednou na podzimního festivalu 4 + 4 dny v pohybu. Tehdy se jejich projekce odrážely na budově někdejšího Federálního shromáždění - objektu, který Prager koncem 60. let objekt dostavoval a jenž byl prohlášen za kulturní památku.

Nová scéna přezdívaná kvůli své fasádě akumulačky je tak logickým pokračováním a naplňuje tím i své další zadání, vytvářet site specific projekty (tedy vztahované k určitému místu). Autoři dokonce mluví o zádušní mši za Pragera.

Představení popisují jako audiovizuální kompozici protknutou tématem života a tvorby největšího a nejkontroverznějšího českého architekta druhé poloviny 20. století.

Pro mnohé překvapivě však tvrdí, že nechtějí v této kritice pokračovat. Jejich performance má prý naopak „nabourat neprávem vytvořená klišé kolem osoby Karla Pragera a nastavit nový úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu".

"Architektura jako projev umění se řídí pravidly podléhajícími své době. „Lidé si na nové věci teprve musí zvyknout," cituje program Pragera větou z roku 2001, kdy zemřel.

Z budovy bývalého Federálního shromáždění se má stát součást blízkého Národního muzea. | Foto: Aktuálně.cz

Dodnes je to veřejností i velkou častí umělecké scény odmítaný architekt, před i po revoluci označovaný za prokomunistického a prosystémového, příliš necitlivého a radikálního. kromě jmenovaných budov je autorem jehlanovité Komerční banky na Smíchově, podílel se na rekonstrukci Rudolfina, mezi jeho poslední práce patří obytný soubor U Kříže v Jinonicích.

Performeři a hudebníci tvrdí, že po prvnímu SPAMU - na který přišli lidé většinou ze zájmu o hudbu - se jim podařilo znovu rozvířit debatu o Pragerovi z jiného úhlu a u jiné skupiny lidí než odborníků.

Pro nové uvedení dílo dopracovali, dotáhli a rozšířili;  Nová scéna nabídne i surround zvuk - a výsledkem prý bude "něco mezi koncertem a informační kompozicí."

Všechny tři tvůrce představení spojuje rap a hip hop. Vladimir 518 je jedním z nejdéle působících rapperů české scény, člen  PSH a zakladatel labelu/seskupení Bigg Boss. Hostoval na mnoha albech, v roce 2008 vydal sólo CD Gorila vs Architekt - jehož koncertní provedení mělo podobu multimediálního vystoupení.

Na té se podílel i David Vrbík, který pracoval jako zvukař v Divadle Archa, v současné době ve této profesi pokračuje ve Stavovském divadle. Jako zvukař a skladatel se účastnil na mnoha divadelních projektech, spolupracoval s Petrem Niklem i na představeních Skryté tvůrčí jednotky; je jedním ze zakládajících členů experimentální skupiny TOW.

Hell on Earth: Divoký, blyštivý a prázdný je svět
V akumulačkách na Národní se čeká na Godota

I Ondřej Anděra je jednou hlavních postav tuzemského hip hopu 90. let. Absolvoval Katedru multimediální tvorby FAMU, působí a působil i jako herec, režisér, výtvarník, kreslíř, animátor, inovátor, multimediální tvůrce, hudebník, básník, textař i zpěvák.

Podílel se na zvukové stránce několika desítek divadelních představení. V roce 2006 natočil se svým projektem WWW debutovou desku Neurobeat, letos jim vyšlo další album Tanec Sekyr.

před 24 minutami

Ottawa vyhrála v NHL venku po téměř dvou měsících

Hokejisté Ottawy zvítězili v úterním utkání NHL na ledě Buffala 5:2 a venku si připsali výhru poprvé od 4. prosince. Rozdílový gól dali při vyloučení domácího hráče Michaela Frolíka. Calgary, jehož brankář David Rittich zůstal po vystoupení na Utkání hvězd na střídačce, podlehlo doma St. Louis 4:5 po samostatných nájezdech.

Ottawa vstupovala do utkání s nejhorším využitím přesilových her v této sezoně NHL, ale v Buffalu jí početní výhody vycházely. Z této herní situace se ujala vedení 1:0, 2:1 a ve 49. minutě potrestal faul a hrubost Frolíka za stavu 2:2 Mike Reilly. Kanadský klub, který venku prohrál v předchozích sedmi zápasech, stvrdil výhru dvěma zásahy v závěrečné powerplay. Domácím se deset minut před koncem zranil gólman Linus Ullmark.

Vedení se v Calgary několikrát překlopilo ze strany na stranu. St. Louis dalo rychle první gól utkání, ale v 16. minutě už prohrávalo, protože domácí využili dvě přesilové hry. Obhájce titulu ale kontroval ještě v první třetině dvěma zásahy.

Kanadskému klubu patřilo prostřední dějství a skóre opět otočilo i díky Seanu Monahanovu, který se v zápase trefil dvakrát. Hosté ale v úvodní minutě třetí třetiny vyrovnali a v rozstřelu bylo hotovo už po druhé sérii. Rozhodující nájezd proměnil David Perron.