Noční Libní zazní úryvky z děl světových spisovatelů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 5. 2011 12:04
Noc literatury se koná v 16 městech Evropy
Ian McEwan
Ian McEwan | Foto: www.slate.com

Praha - Úryvky děl slavných spisovatelů z dvaceti zemí světa si mohou ve středu večer poslechnout lidé na nezvyklých místech pražské Libně.  Z knih budou v rámci akce Noc literatury na nejrůznějších místech předčítat známí herci a herečky. V Grabově vile se o umělecký zážitek z literatury podělí Jan Budař, v areálu Metrostavu Tereza Kostková, na policejní stanici Taťjana Medvecká.

V čítárnu se ve středu v noci změní i další libeňská místa. Úryvky slavných novel a románů zazní třeba ve výčepu, ve sportcentru, v baru, ale také v synagoze nebo zámečku.

Milovníci literatury se mohou těšit na dílo Černí psi, které napsal britský autor Ian McEwan, číst se bude i z knihy Vzala jste si psychopata? od Nadine Bismuthové nebo z díla HHhH od Laurenta Bineta. Z českých autorů se představí Monika Zgustová s románem V rajské zahradě trpkých plodů.

Noc literatury se koná v 16 městech Evropy. V ČR akci pořádají Česká centra. Výběr ze světové literatury budou známé osobnosti číst od 18:00 do 23:00. Vstup je zdarma. Program čtení nabízejí webové stránky www.nocliteratury.cz.

Loni se Noc literatury konala na Malé Straně. Zúčastnilo se jí 8500 lidí a na některá čtení se dokonce musely psát pořadníky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy