Noční chodec z PPF jen odpočívá v hradním majestátu

Pavel Turek
17. 7. 2008 19:25
Výstava Maximální fotografie ukazuje best of Chochola
Devatenáctka
Devatenáctka | Foto: Václav Chochola

Recenze - Pokud nějaký kreativec vymyslí pro výstavní projekt název Maximální fotografie, dá se z toho ihned odečíst, že pořadatelům půjde o pokořování limitů.

Zároveň je evidentní, že slovo maximální se příliš neslučuje s estetikou, ale spíš s materiální stránkou věci. Dostáváme se někam do relací největšího filmového plátna, nejlesklejší podlahy a do hladka depilovaných lýtek.

Maximální fotografie už pátou sezónu představuje snímky ze sbírky PPF v jižních zahradách Pražského hradu. Po Ladislavu Sitenském,  Janu Lukasovi, Ivanu Pinkavovi se tu letos objevuje 26 velkoformátových tisků Václava Chocholy.

V čem jsou maximální? Těžko v počtu, ani ve velikosti. Ačkoli je ten superlativ v sousloví s fotografií, vůbec se jí netýká. Daleko víc jde - jak ukázaly již minulé ročníky - o marketingové propojení osvědčených hodnot. 

Noční chodec
Noční chodec | Foto: Václav Chochola

Investiční skupina se prováže s natolik symbolicky nosnou a výlučnou institucí, jako je Pražský hrad; a ještě se to pojme jako ze skladebného hlediska zcela nelogicky - ale co na tom záleží - doplněk Letních shakespearovských slavností.

Kromě toho, že jsou fotografie vystaveny a nalepeny na skleněných panelech, o Nočního chodce Chocholu a jeho tvorbu tu příliš nejde. Funguje spíš jen jako emblém, což je dáno především skladbou výstavy, přesněji řečenou sbírkou, z níž se vybíralo.

Protože je zaměřená na hity a autorovy nejslavnější kusy - z hlediska investiční skupiny sběratelský pochopitelný tah - nedokáže nabídnout patřičnou linii stylových proměn fotografa ani je zasadit do přehledného kontextu.

Skupinou 42 ovlivněné sugestivní městské krajiny a fascinace periférií s nezbytným plynojemem u Palmovky jsou hned vedle notoricky známých dvojexpozicí a zátiší, těm beze smyslu sekundují časopisecké portréty s neopominutelným Salvadorem Dalím v čele. Ostatně jak je zvykem, žádné souvětí o Václavovi Chocholovi se bez zmínky o setkání s nejslavnějším natuženým knírkem neobejde.    

Výsledkem tak je poměrně nenápadný skromný dvojřad panelů pod schodištěm vedoucím na třetí hradní nádvoří, jež nese všechny znaky nijaké turistické kultury. Dekorativní a zbytnělý jako doplněk stínového divadla a suvenýrů z Bohemia Crystal.

Jana Brejchová, Praha
Jana Brejchová, Praha | Foto: Václav Chochola

Chochola je neoddiskutovatelná veličina, snímky jsou jako školní diaprojekce na přednášce poválečných dějin české fotografie - nechybí nic podstatného. Instalace je decentní a strohá, stejně jako zástřih okolních tují a uniforma příslušníka hradní stráže.    

Než o přemítání nad výstavou Noční chodec si o hodnocení říká spíš zacházení s  prostorem, jako jsou zahrady Pražského hradu, a sama  spolupráce Správy Pražského hradu s PPF. Mohlo by se tu z hlediska umění nebo fotografie realizovat dost vitálních, méně krotkých a konformních projektů.

Už z toho titulu, jaké renomé a národní status si tenhle historický areál užívá, a v neposlední řadě i proto, že se jedná o příspěvkovou organizaci, která má ve stanovách, že chce podněcovat ke kulturní činnosti.

Tudíž se ztrácí i smysl toho, aby si v jejím hájemství pravidelně vystavoval sběratel, který za normálních okolností může ukazovat svoje maximální fotografie v jakékoli galerii, kterou si k tomu účelu pronajme - nebo hned koupí.

Václav Chochola: Noční chodec (Maximální fotografie). Jižní zahrady Pražského hradu. Výstava se koná  od 2. července do 28. září.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy