Noční chodec z PPF jen odpočívá v hradním majestátu

Pavel Turek
17. 7. 2008 19:25
Výstava Maximální fotografie ukazuje best of Chochola
Devatenáctka
Devatenáctka | Foto: Václav Chochola

Recenze - Pokud nějaký kreativec vymyslí pro výstavní projekt název Maximální fotografie, dá se z toho ihned odečíst, že pořadatelům půjde o pokořování limitů.

Zároveň je evidentní, že slovo maximální se příliš neslučuje s estetikou, ale spíš s materiální stránkou věci. Dostáváme se někam do relací největšího filmového plátna, nejlesklejší podlahy a do hladka depilovaných lýtek.

Maximální fotografie už pátou sezónu představuje snímky ze sbírky PPF v jižních zahradách Pražského hradu. Po Ladislavu Sitenském,  Janu Lukasovi, Ivanu Pinkavovi se tu letos objevuje 26 velkoformátových tisků Václava Chocholy.

V čem jsou maximální? Těžko v počtu, ani ve velikosti. Ačkoli je ten superlativ v sousloví s fotografií, vůbec se jí netýká. Daleko víc jde - jak ukázaly již minulé ročníky - o marketingové propojení osvědčených hodnot. 

Noční chodec
Noční chodec | Foto: Václav Chochola

Investiční skupina se prováže s natolik symbolicky nosnou a výlučnou institucí, jako je Pražský hrad; a ještě se to pojme jako ze skladebného hlediska zcela nelogicky - ale co na tom záleží - doplněk Letních shakespearovských slavností.

Kromě toho, že jsou fotografie vystaveny a nalepeny na skleněných panelech, o Nočního chodce Chocholu a jeho tvorbu tu příliš nejde. Funguje spíš jen jako emblém, což je dáno především skladbou výstavy, přesněji řečenou sbírkou, z níž se vybíralo.

Protože je zaměřená na hity a autorovy nejslavnější kusy - z hlediska investiční skupiny sběratelský pochopitelný tah - nedokáže nabídnout patřičnou linii stylových proměn fotografa ani je zasadit do přehledného kontextu.

Skupinou 42 ovlivněné sugestivní městské krajiny a fascinace periférií s nezbytným plynojemem u Palmovky jsou hned vedle notoricky známých dvojexpozicí a zátiší, těm beze smyslu sekundují časopisecké portréty s neopominutelným Salvadorem Dalím v čele. Ostatně jak je zvykem, žádné souvětí o Václavovi Chocholovi se bez zmínky o setkání s nejslavnějším natuženým knírkem neobejde.    

Výsledkem tak je poměrně nenápadný skromný dvojřad panelů pod schodištěm vedoucím na třetí hradní nádvoří, jež nese všechny znaky nijaké turistické kultury. Dekorativní a zbytnělý jako doplněk stínového divadla a suvenýrů z Bohemia Crystal.

Jana Brejchová, Praha
Jana Brejchová, Praha | Foto: Václav Chochola

Chochola je neoddiskutovatelná veličina, snímky jsou jako školní diaprojekce na přednášce poválečných dějin české fotografie - nechybí nic podstatného. Instalace je decentní a strohá, stejně jako zástřih okolních tují a uniforma příslušníka hradní stráže.    

Než o přemítání nad výstavou Noční chodec si o hodnocení říká spíš zacházení s  prostorem, jako jsou zahrady Pražského hradu, a sama  spolupráce Správy Pražského hradu s PPF. Mohlo by se tu z hlediska umění nebo fotografie realizovat dost vitálních, méně krotkých a konformních projektů.

Už z toho titulu, jaké renomé a národní status si tenhle historický areál užívá, a v neposlední řadě i proto, že se jedná o příspěvkovou organizaci, která má ve stanovách, že chce podněcovat ke kulturní činnosti.

Tudíž se ztrácí i smysl toho, aby si v jejím hájemství pravidelně vystavoval sběratel, který za normálních okolností může ukazovat svoje maximální fotografie v jakékoli galerii, kterou si k tomu účelu pronajme - nebo hned koupí.

Václav Chochola: Noční chodec (Maximální fotografie). Jižní zahrady Pražského hradu. Výstava se koná  od 2. července do 28. září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet na Permské státní univerzitě, informují ruské tiskové agentury. Na místě jsou podle jejich zdrojů mrtví a ranění.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy