Nobelovu cenu za literaturu získal Číňan Mo Jen

Marcel Kupka
11. 10. 2012 15:03
V zahraničí nejvydávanější čínský autor se dočkal Nobelovy ceny
Foto: Reuters

Stockholm - Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2012 získal v zahraničí patrně nejvydávanější čínský autor Mo Jen.

Haruki Murakami. Poslední měsíce to byl právě on, na koho se nejvíce sázelo jako na vítěze letošního nobelovského klání v kategorii literatura. Neuspěl. Stejně tak Nobelovu cenu nezískali syrský básník Adonis, písničkář Bob Dylan či Thomas Pynchon. Přesně ve 13 hodin padlo z úst švédského spisovatele a člena Švédské královské akademie jiné jméno - letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu se stal čínský romanopisec Mo Jen.

V odůvodnění akademici napsali, že cenu udělují tomu, kdo "v halucinačním realismu spojuje lidové příběhy historie se současností".

Mo Jen? Čeští čtenáři jej zatím neznají

Českému čtenáři zatím neznámý autor (nakladatelství Dauphin připravuje k vydání některé z jeho povídek) se narodil 17. února roku 1955 jako Kuan Mo - pro pseudonym Mo Jen se rozhodl na proto, že dle svých slov „říká ve svých knihách víc, než chtějí Číňané slyšet". Původ pseudonymu  má přitom kořeny v autorově dětství, kdy jej slovy mo yan („nemluvit") častovala babička, protože říkal věci, o kterých bylo za Velkého skoku a Kulturní revoluce zapovězeno mluvit.

Jeho dospívání poznamenala událost tak typická pro komunistické režimy všech zemí - ještě předtím, než se komunisté v Číně chopili moci, zakoupil jeho dědeček malý pozemek a políčko o ploše 1,5 hektaru se stalo pro rodinu prokletím. „Kulaci" byli trnem v oku komunistům českým jako čínským.

Foto: Reuters

Vyhazov ze školy a armáda

Po začátku Kulturní revoluce byli Mo Jenovi rodiče posláni na převýchovu, on zůstal s babičkou a sestřenicí. Když se vzepřel učiteli (nevydržel „nemluvit"), vyhodili jej ze školy. Živil se jako rolník, sbíral bavlnu, od osmnácti pracoval v továrně na zpracování oleje. Ke snídani znal kůru ze stromů nebo trávu, k obědu shnilé ovoce a zeleninu. Večeři neznal vůbec.

Nakonec v roce 1976, s koncem Kulturní revoluce, vstoupil do armády. A právě armáda mu poskytla útočiště a držela nad ním (stejně jako dnes) ochrannou ruku - Mo Jen píše a vydává knihy, které otevřeně kritizují čínskou společnost. Především romány Krev a mlíko (1996) a Země alkoholu (1993), který vyšel jen čtyři roky po masakru na náměstí Nebeského klidu, by politická cenzura v Číně nedovolila nikdy vydat. Kdyby ovšem autorem nebyl armádní důstojník, kterého si armáda sama vychovala a je na něj hrdá a pyšná.

Druhý čínský laureát Nobelovy ceny za literaturu

Mo Jenovy knihy na veletrhu ve Frankfurtu
Mo Jenovy knihy na veletrhu ve Frankfurtu | Foto: Reuters

Za své literární dílo, které kromě již zmíněných zahrnuje například romány  Rajský zpěv o česneku (1988),  Santalová muka (2001), Strasti životů a smrtí (2006) či zatím poslední Žabí děťátka (2009), získal Mo Jen nepočítaně literárních cen či nominaci na ně - za všechny jmenujme například Mao Dun Literature Prize pro rok 2011.

Za své nejsilnější inspirační zdroje označuje Williama Faulknera a Gabriela Garcíu Márqueze, jeho tvorbu ovlivnili i velikáni literatury evropské James Joyce, Franz Kafka, Günter Grass či Albert Camus.

Popularitu Mo Jen v Číně získal zejména poté, co známý čínský režisér Čang I-mou (např. Klan létajících dýk) natočil v roce 1987 podle jeho románu film Rudé pole. Snímek získal v roce 1988 na mezinárodním filmovém festivalu v Západním Berlíně Zlatého medvěda.

Letošní rok přinesl čínskému autorovi, jehož osudy jsou stejně spletité a neuvěřitelné jako osudy jeho hrdinů (ponejvíce čerpá ze zážitků, které prožil v rodné vísce Gaomi), ocenění nejprestižnější - po Kao Sing-ťienovi se stal druhým čínským držitelem Nobelovy ceny za literaturu a s ní spojené prémie ve výši 8 milionů švédských korun (v přepočtu necelých 23 milionů korun).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 44 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 53 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy