Britský velvyslanec do Prahy přivezl koláž o Palachovi, kterou vlastní galerie Tate

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 1. 2019 14:15
Do připomínkových akcí k 50. výročí sebeupálení Jana Palacha se zapojila britská ambasáda v Praze. Velvyslanec Nick Archer nechal z Velké Británie do své rezidence dovézt výtvarné dílo letos devadesátiletého Joea Tilsona, které bylo vytvořeno v lednu 1969 a věnováno je právě Palachovu činu.
Britský velvyslanec Nick Archer s dílem výtvarníka Joea Tilsona věnovaným sebeupálení Jana Palacha.
Britský velvyslanec Nick Archer s dílem výtvarníka Joea Tilsona věnovaným sebeupálení Jana Palacha. | Foto: ČTK

Dle Nicka Archera je třeba připomínat Palachovu oběť nejen kvůli české historii, ale též jako upomínku, že v mnoha zemích lidé stále musí bojovat o svobodu.

Foto: ČTK

Podle velvyslance, který je ve funkci od loňského ledna, by bylo chybou si 50. výročí Palachovy smrti nepřipomenout. Proto nechal do Prahy přivézt Tilsonovo dílo nazvané Jan Palach: Suicide by Fire (Jan Palach: Sebevražda ohněm).

"Objevil jsem ho v uměleckých sbírkách britské vlády více než před rokem. Ale trápilo se v úřadu ministerstva dopravy ve městě Derby. Měl jsem pocit, že má patřit sem, a po několika měsících jsem ho dostal do Prahy právě včas k (Palachovu) výročí. Vyvěsil jsem ho ve své rezidenci těsně před Vánoci," popisuje Archer.

Obraz je vytvořen technikou koláže charakteristickou pro směr pop-art, jemuž se Tilson věnoval. Dílo vzniklo v nákladu sto kusů, jeden z nich vlastní prestižní britská galerie Tate. V Česku dosud obraz nebyl veřejně vystavován. Galerie Marlborough jednu kopii nabízí za zhruba 57 tisíc korun bez DPH.

Obrazy použité v pozadí koláže nepocházejí pouze z období invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, ale opakuje se na nich také motiv amerických pouličních protestů proti válce ve Vietnamu, jimž se Tilson věnoval například v koláži nazvané Vietnam Courier.

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, leden 1969.
Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, leden 1969. | Foto: Tate Gallery

"Tilson se nezasazoval pouze o svobodu v této zemi, ale ukazoval solidaritu s lidmi z celého světa, kteří ve stejnou dobu jako Jan Palach bojovali za svobodu. A vytvořil tak pojítko mezi lokální snahou o prosazení univerzálních práv," vysvětluje Archer.

Podle něj je správné se zasazovat o lidská práva a svobodu všude ve světě, což prý činí britská vláda. "Tento boj za základní lidská práva, za svobodu a demokracii zdaleka není u konce. Proto když si připomínáme Jana Palacha, měli bychom myslet jak na jeho podíl na prosazení změn zde, tak na mnohé, kteří na jiných místech pokračují v jeho úsilí," uzavírá Archer.

Britský výtvarník Joe Tilson, který dílo vytvořil, se narodil roku 1928. V 60. letech minulého století patřil mezi přední autory britského pop artu, první samostatnou výstavu měl v londýnské Marlborough Gallery roku 1962, již dva roky nato byla jeho díla k vidění na Benátském bienále.

Dnes autor žije a pracuje v Londýně i Itálii, od 90. let je členem britské Královské akademie. Roku 2002 mu Královská akademie umění v Londýně připravila velkou retrospektivní přehlídku nazvanou Pop to Present (Od popu k současnosti).

Pokusu o pražské jaru roku 1968 věnoval Joe Tilson ještě dílo nazvané Prague Postcard z let 1969 až 1970.

Joe Tilson: Prague Postcard, 1969 až 1970
Joe Tilson: Prague Postcard, 1969 až 1970 | Foto: Tate Gallery
 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy