Než skončil Drtikol s akty, zkoumal život stínů

Kultura Kultura
5. 9. 2013 16:57
Skrytá tvář Františka Drtikola ukazuje jeho akty v novém světle
František Drtikol: Bez názvu, 1932
František Drtikol: Bez názvu, 1932 | Foto: UPM

Praha - Méně známá nebo dosud nepředstavená díla českého fotografa Františka Drtikola vystavuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Pohled do černobílého archivu nabízí expozice u příležitosti 130. výročí autorova narození. Zveřejněné snímky ve své době nebyly určené pro veřejnost a pocházejí z první poloviny 30. let 20. století, kdy Drtikol svou fotografickou tvorbu sám ukončil.

Celosvětově známý fotograf proslul zejména svými unikátními ženskými akty ve stylu art deco. S nimi získal na výstavě v Paříži významné ocenění už v roce 1925, o jeho tvorbu je ale zájem dodnes.

František Drtikol: Linie, 1933
František Drtikol: Linie, 1933 | Foto: UPM

„Radikálností svých myšlenek i realizací František Drtikol předběhl svou dobu," zdůrazňuje kurátor výstavy Jan Mlčoch. „Když fotografickou práci završoval, v českém umění se teprve začaly rozvíjet imaginativní tendence, zájem o lidskou sexualitu, sen a jiné oblasti nevědomí."

Když se Drtikol v roce 1942 rozhodl věnovat sbírku svých děl Uměleckoprůmyslovému muzeu, požádal, aby si pro práce přijeli malým nákladním vozem. Počet fotografií, koláží, maleb, drobných plastik, dekorativních předmětů a dalších děl totiž převýšil pět tisíc. Z prací nyní Mlčoch vybral šedesátku snímků, pracovních studií a variací, které byly dosud na veřejnosti opomíjeny. Díla vzniklá ve 30. letech minulého století se od známější tvorby 20. let významně liší.

Po roce 1929 Drtikol stále pracoval zejména s ženskými akty, zjednodušil ale pilíře své dosavadní tvorby. Princip oklestil na dva nejdůležitější prvky - tělo a motiv světla.

Následujících šest let rozvíjel komponované fotografie tvořené neživými namalovanými modely a později vyřezával vlastní sochy. Ženy nebo jen torza jejich těl nechal rozehrávat svou jedinečnou stínohru. Sám si také poznamenal: „Stín má úplně samostatný život, zvláště při plnění plochy; dává život, zdůrazňuje, je právě tak důležitý jako věc sama."

Současná expozice nazvaná Z fotografického archivu se dotýká také autorovy tvorby dekorativních předmětů, kterou si spolu s pořádáním fotografických kurzů Drtikol vydělával v době hospodářské krize.

František Drtikol: Bez názvu, 1930-34
František Drtikol: Bez názvu, 1930-34 | Foto: UPM

Ta ho dohnala v roce 1935 až k prodeji vlastního ateliéru. Vzápětí fotografii opustil úplně, důvodem ale byly jiné než ekonomické důvody.

Drtikol se intenzivně zajímal o východní nauky, na jejichž studium po ukončení fotografické činnosti soustředil veškerý svůj zájem. Tyto nauky, zejména buddhismus, reflektuje i aktuální výstava, kterou doprovází série přednášek dotýkajících se právě významné role Františka Drtikola v historii českého buddhismu.

Autorovo vnitřní napětí při hledání vlastní duchovní cesty se promítá v celé jeho tvorbě. „Uvědomme si, že se Drtikol narodil v Příbrami, které mu vtisklo základní schéma - Svatá Hora jako duchovní zření nahoru a zároveň hornická tradice města, " připomíná kurátor Jan Mlčoch.

Výstava potrvá do 24. listopadu a je věnována autorovi první Drtikolovy monografie, Josefu Richardu Markovi.

František Drtikol: Z fotografického archivu. 5. září - 24. listopadu 2013. Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy