New York pozná kompletního Havla

mor
5. 10. 2006 13:00
Berlín, New York - Dramatik Václav Havel slaví životní jubileum a svět rekapituluje jeho divadelní tvorbu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Už dnes začíná Havel Festival v New Yorku, jejž k exprezidentovým sedmdesátinám připravil ojedinělý projekt, o který se dosud nikdo nepokusil: během osmi týdnů představí všechny divadelní hry českého spisovatele a dramatika.

Celkem čtyři scény, z toho tři na Manhattanu a jedna v Brooklynu, uvedou během této doby opakovaně osmnáct jeho divadelních kusů. První z nich bude Zahradní slavnost, první hra, jež měla premiéru v roce 1963 v Divadle Na zábradlí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Všechna newyorská představení vznikla v produkci Untitled Theater Company #61 - divadelní společnosti uvádějící absurdní hry moderních autorů od roku 1992. V inscenacích se objeví kolem stovky herců, největší hvězdou bude hollywoodská Kathleen Turnerová.

"Přijdeme se světovou premiérou, pěti premiérami v anglickém jazyce a pěti dalšími hrami v nových anglických překladech," říká umělecký ředitel společnosti Edward Einhorn, který se už dříve postaral například o uvedení kompletního Eugena Ionesca. Onou světovou premiérou je samostatné uvedení aktovky Motormorphosis, někdejší součásti Autostopu, na němž Havel spolupracoval s Ivanem Vyskočilem.

Přehlídku Havlových děl připravil na víkend i Berlín, ve spolupráci s tamním Českým centrem a Berliener Festspiele. "Chceme připomenout, že Německo bylo pro Havla odrazovým můstkem na světová jeviště," říkají organizátoři. Havlovu první hru ani ne rok po české premiéře začalo uvádět Schillerovo divadlo v Západním Berlíně.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Během víkendu tu proběhnou i diskuse a první veřejné čtení z nové exprezidentovy knihy Prosím stručně, která u nás vyšla na začátku května a její německé vydání se právě dokončuje.

Lahůdkou asi bude představení Kiss you and Tears teheránského souboru Leev Theather Group, které zpracovalo Havlovy zápisky z vězení Dopisy Olze. Festival zakončí koncert undergroundové kapely Plastic People of the Universe.

Součástí je i zastávka putovní výstavy Scénografická interpretace Havlových her, připravená pražským Divadelním ústavem.

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 39 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 58 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy