Netrpěliví fanoušci si přeložili Kunderu

Jitka Gráfová
19. 6. 2006 9:00
Praha - Co mají společného nejbohatší spisovatelka světa a pařížský ironik? Čeští čtenáři si je sami překládají a výsledek nabízejí na  internetu.

Milan Kundera napsal naposledy v češtině román Nesmrtelnost. Od té doby tvoří ve francouzštině,  jenže zpětné překlady svých románů do češtiny nechce svěřovat nikomu jinému, nehledě na to, že "nemá čas dělat korektury jiných překladů". Na své literární "děti" je velmi opatrný.

Kunderovým příznivcům teď ovšem došla trpělivost. Román Totožnost  z roku 1997 si přeložili sami a vystavili pro další zájemce na internetu.

"Bylo nám líto, že pro nás, kteří nevládneme cizími jazyky, jsou stále některé texty Milana Kundery nedostupné. Pořídili jsme proto překlad knihy Totožnost (L'Identité) do češtiny a na těchto stránkách se o něj s vámi chceme podělit," píše se na adrese s ilegálním překladem Totožnosti, který je zde ke stažení ve formátu pdf..

Milan Kundera
Milan Kundera | Foto: Aktuálně.cz

Text odkrývá příběh postaršího páru. Chantal propadá do deprese, že už není pro muže atraktivní jako dřív. Jean se rozhodne k ráznému činu - začne jí psát zamilované anonymy. Nechybějí typické kunderovské motivy samoty a stáří; ani filozofické pasáže a erotický náboj.

Autoři blogu vyzývají, že pokud někdo bude chtít sdílet jiný překlad, má na jejich stránkách uveřejnit příslušný webový odkaz.

Anonymní blogger se prý ozval týdeníku Respekt, jenž o kauze informoval jako první. "Kdyby knížka vyšla česky, neudělal bych to. Zloděj? To je silné slovo. Prostě se chci podělit s ostatními," uveřejnil jeho vyjádření týdeník.

Ten také napsal, že jde o zdařilý překlad, nicméně hned na první pohled "upoutá" pozornost třeba chybějící interpunkce. Totožnost prý přeložil jeden člověk, ale není to sám blogger, který také nepotvrdil ani nepopřel informaci, zda je překladatel-profesionál.

Nakladatelství mlčí

Oficiální vyjádření nakladatelství Atlantis, které jako jediné u nás vydává Kunderovy knihy, se doposud nepodařilo zjistit. Není tedy známo, zda a jaké právní kroky chystá.

Kromě oficiálního překladu Totožnosti čeká český čtenář marně i na další Kunderova beletristická díla z posledních let psaná ve francouzštině: Pomalost (1995) či Nevědomost (2003).

Oficiálního vydání se doposud nedočkaly ani všechny Kunderovy "české" romány, které vznikly po jeho emigraci a vyšly v exilových nakladatelstvích - tak je tomu například s Nesnesitelnou lehkostí bytí.

Ilegální překlady děl na internetu se dostávají do módy. Před rokem se objevil třeba neoficiální český překlad šestého dílu slavné ságy o čarodějnickém učni od Britky J. K. Rowlingové: Harry Potter a Princ dvojí krve. Fanoušci nechtěli čekat na oficiální převod z Albatrosu a stihli prý překlad během víkendu, za několik dní však jejich výtvor musel být odstraněn.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy