Nejznámější český vzdělanec. Na Hradě začala velká výstava o Komenském

Nejznámější český vzdělanec. Na Hradě začala velká výstava o Komenském
Snímek z výstavy Comenius na Pražském hradě.
Výstavu zahájil ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.
Snímek z výstavy Comenius na Pražském hradě.
Snímek z výstavy Comenius na Pražském hradě.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
3. 5. 2021 16:00
Jako jedna z prvních po měsících, kdy byly galerie a muzea zavřené kvůli pandemii, otevřela toto pondělí v Jízdárně Pražského hradu výstava o Janu Amosi Komenském. Na návštěvníky čeká 500 exponátů zapůjčených 80 institucemi z několika zemí.

Přehlídka nazvaná Comenius 1592-1670 - Doba mezi rozumem a šílenstvím bude přístupná denně do 31. května, v pondělí ji zahájil ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vznikla u příležitosti loňského 350. výročí úmrtí Komenského. Český projekt národních oslav začal předloni, zahrnul 14 akcí od vědeckých konferencí po výtvarnou soutěž pro děti. Původní harmonogram však narušila pandemie.

"Dokonce ani touto výstavou jsme si nebyli jisti. Jsem rád, že ji konečně otevíráme a že se situace kolem epidemie zlepšila natolik, že si budeme moci dovolit na ni fyzicky pozvat návštěvníky," říká Zaorálek. Po rozhodnutí vlády od tohoto pondělí otevřela v omezeném režimu muzea, galerie a památky v Praze a dalších šesti krajích.

"Pro Jana Amose Komenského byly centrální myšlenky harmonie a aktivního života. Harmonie je těžko dosažitelná i v současném světě. Komenského zápas o řád světa mi dnes připadá stejně obtížný, jako byl v jeho době," míní Zaorálek. Připomíná, že Komenského rodinu postihly morové rány, takže byl konfrontován s podobnou tragédií, jaká svět postihla vloni.

Vedle toho, že se považoval za kněze a teologa, se Jan Amos Komenský angažoval také politicky. V závěru života se pokoušel nastolit mír mezi Anglií a Holandskem, sepsal spis Posel míru.

"Jeho snaha zabránit válkám a násilí, která byla charakteristická zvlášť pro závěr jeho života, mi připadá, že je dneska stejně vážným problémem, jako byla tehdy," doplňuje ministr. Podle něj by toto úsilí z Komenského dnes mohlo činit člověka méně naivního a idealistického, než jak se mohl zdát v průběhu let.

"Komenský je představen v optice historické tradice a současně jsou ukázány proměny, jimiž procházel jeho myšlenkový odkaz a vnímání jeho osobnosti v průběhu uplynulých století. Výstava členěná do šesti oddílů propojuje tradiční témata s novými badatelskými perspektivami," dodává spoluautorka výstavy Lenka Stolárová.

"Bezesporu je jednou z největších osobností, které se kdy hlásily k českému původu," míní další autor přehlídky, kunsthistorik Vít Vlnas. "Činil tak hrdě a bezvýhradně, přestože větší část svého života byl nucen strávit v cizině. Také díky tomu se již za života stal zřejmě mezinárodně nejznámějším českým vzdělancem vůbec."

Podle Vlnase dodnes Komenský oslovuje Evropu třeba svou vizí nadnárodních institucí, které by řešily konflikty mezi státy mírovou cestou. "Ve středu úvah Jana Amose vždy stojí aktivní a vzdělaný lidský jedinec, přetvářející svět k lepšímu v souladu s boží vůlí," uzavírá kunsthistorik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy