Nejdražší obraz Andy Warhola přišel kupce na 2 miliardy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 11. 2013 14:15
Obraz Warhola se v aukci prodal za rekordních 105 milionů USD
Andy Warhol: Silver Car Crash
Andy Warhol: Silver Car Crash | Foto: Aktuálně.cz

New York - Obraz Andyho Warhola z roku 1963 Silver Car Crash (Double Disaster) se v newyorské aukci prodal za 105,4 milionu dolarů (2,1 miliardy korun). To je zatím nejvyšší částka, jaká byla za Warholovo dílo zaplacena, oznámila aukční síň Sotheby's.

Andy Warhol: Green Car Crash
Andy Warhol: Green Car Crash | Foto: Christie´s

Čtěte také
Nový rekord: Obraz Bacona vydražen za tři miliardy

Dosavadní nejvyšší částka zaplacená za dílo vůdčí osobnosti hnutí pop art činila 71,7 milionu dolarů (1,4 miliardy korun). V roce 2007 se za tuto částku prodal obrat Green Car Crash (Green Burning Car I).

Obraz, jehož název v překladu zní nehoda stříbrného vozu (dvojité neštěstí), zobrazuje bezprostředkuní následky autonehody. Za posledních 26 let mohla veřejnost vidět obraz pouze jednou. Kupující nebyl okamžitě identifikován.

O obraz svedli ke konci aukce boj tři zájemci. Původně se očekávalo, že se prodá za 60 milionů dolarů.

Obraz je vysoký 2,67 metru a široký více než čtyři metry. Jeho pravá polovina je prázdna. Na levé polovině je patnáctkrát zobrazena dopravní nehoda. Obraz pochází ze série nazvané Smrt a katastrofa. Obrazy z této série vznikaly převážně na počátku 60. let.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 minutami

Prezident Zeman se rozhodl používat vozík, plánuje z něj předávat i státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech, řekl v nedělním rozhovoru serveru Blesk.cz. Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále.

"Nesouviselo to s mým egem, ale s mýma nohama," odpověděl Zeman na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve. "Spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když ne, proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou?" popsal svoje úvahy.

Prezident se dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy