Nejdražší obraz Andy Warhola přišel kupce na 2 miliardy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 11. 2013 14:15
Obraz Warhola se v aukci prodal za rekordních 105 milionů USD
Andy Warhol: Silver Car Crash
Andy Warhol: Silver Car Crash | Foto: Aktuálně.cz

New York - Obraz Andyho Warhola z roku 1963 Silver Car Crash (Double Disaster) se v newyorské aukci prodal za 105,4 milionu dolarů (2,1 miliardy korun). To je zatím nejvyšší částka, jaká byla za Warholovo dílo zaplacena, oznámila aukční síň Sotheby's.

Andy Warhol: Green Car Crash
Andy Warhol: Green Car Crash | Foto: Christie´s

Čtěte také
Nový rekord: Obraz Bacona vydražen za tři miliardy

Dosavadní nejvyšší částka zaplacená za dílo vůdčí osobnosti hnutí pop art činila 71,7 milionu dolarů (1,4 miliardy korun). V roce 2007 se za tuto částku prodal obrat Green Car Crash (Green Burning Car I).

Obraz, jehož název v překladu zní nehoda stříbrného vozu (dvojité neštěstí), zobrazuje bezprostředkuní následky autonehody. Za posledních 26 let mohla veřejnost vidět obraz pouze jednou. Kupující nebyl okamžitě identifikován.

O obraz svedli ke konci aukce boj tři zájemci. Původně se očekávalo, že se prodá za 60 milionů dolarů.

Obraz je vysoký 2,67 metru a široký více než čtyři metry. Jeho pravá polovina je prázdna. Na levé polovině je patnáctkrát zobrazena dopravní nehoda. Obraz pochází ze série nazvané Smrt a katastrofa. Obrazy z této série vznikaly převážně na počátku 60. let.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 6 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ruský hacker se přiznal k největší bankovní loupeži přes internet, hrozí mu až 20 let

Ruský hacker vydaný loni z Gruzie do USA se v pondělí v New Yorku přiznal k rozsáhlé internetové krádeži osobních dat klientů americké banky JP Morgan Chase. Oznámila to agentura Bloomberg. Šestatřicetiletý Andrej Ťurin má vyslechnout rozsudek manhattanského soudu v polovině února, hrozí mu trest vězení 15 až 20 let.

Ťurin podnikl útok proti americké bance před čtyřmi lety a zmocnil se dat 80 milionů jejích klientů. Ve své době to byla podle agentury AP největší internetová bankovní loupež na světě. Jeho oběťmi se rovněž staly finanční ústavy Fidelity Investments, E-Trade Financial a Dow Jones, burzovní zpravodajské weby a makléřské firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy