Nejdražší americká vlajka teď stojí 28,6 milionu dolarů

ČTK Pavel Kroulík, ČTK
12. 5. 2010 12:12
Dílo Jaspera Johnse patřilo autorovi Jurského parku
Foto: wikipedia

New York - Za 28,6 milionu dolarů byl v úterý v newyorské aukční síni Christie's vydražen nejznámější obraz amerického malíře Jaspera Johnse Flag (Vlajka). Dílo, které bylo v katalogu aukční síně označeno za jednu z největších ikon moderního umění vedle Picassovy Guerniky a Marilyn od Andyho Warhola, bylo prodáno za rekordní aukční cenu pro tohoto autora.

Vlajka vznikla v letech 1954-1955, v roce 1974 ji od autora získal známý americký spisovatel a sběratel uměleckých děl Michael Crichton, autor Jurského parku. Pověsil si ji ve svém domě v Beverly Hills. Obraz byl klenotem jeho kolekce, vystavován byl prý jedinkrát - na výstavě pop-artového umění v Královské akademii umění v Londýně v letech 1992-1993.

Foto: wikipedia

Odhady před aukcí se pohybovaly jen od deseti do patnácti milionů dolarů. Byly čtyři nabídky a obraz se prodal během dvou minut za skoro dvojnásobek. "Tento nádherný obraz je poctou velkému sběrateli Crichtonovi, který nám ukázal, jak se radovat a sbírat umění pro budoucí generace," řekl zástupce aukční síně Christie's Brett Gorvy.

Johns (1930) je spolu s Robertem Rauschenbergem považován za jednoho z nejvlivnějších představitelů amerického pop artu.  Právě jim je připisován "vynález"  teze, že povrch věci je v moderní společnosti stejně důležitý jako její vnitřek a může vyprávět i o ní samé. Tu pak dotáhl a transformoval v "oslavu povrchu" Johnsův další přítel Andy Warhol.

Pro Johnsova rozsáhlá plátna jsou charakteristické výrazné tahy štětcem. Tematicky zpracovával především různě uspořádaná čísla, terče, písmena a právě vlajky; tu nejslavnější a právě prodanou prý namaloval, když se mu o ní předtím zdálo.

Jasper Johns: Figure 4
Jasper Johns: Figure 4 | Foto: www.artnet.com

Protože Johns často maloval jakoby hotové a "nalezené" věci, bývá někdy označován také za neo-dadaistu. Za jednu z ikon americké kultury ho pasoval i seriál Simpsonovi, kde se objevil v díle nazvaném Mom and Pop Art.

Předchozí nejvyšší cena za Johnsův obraz v aukci byla 17,4 milionu dolarů. Za tuto sumu bylo vydraženo v roce 2007 dílo Figure 4. Mnohem vyšší jsou ale privátní prodeje. V roce 2006 jeho obraz False Start z roku 1962 koupili za osmdesát milionů dolarů soukromí sběratelé Anne a Kenneth Griffinovi - což je podle dostupných údajů nejvyšší suma zaplacená za práci žijícího autora.

Christies slaví s Johnsem už druhý úspěch za pár dní. Za rekordních 106,5 milionů dolarů tu byl minulý týden vydražen Picassův obraz nahé ženy se zelenými listy na pozadí.  Je to dosud nejvyšší suma, za kterou bylo kdy jakékoli umělecké dílo vydraženo.

V nabídce aukční síně bylo v úterý 31 děl, která byla prodána za 93,3 miliony dolarů. Dalších 117 prací z Crichtonovy kolekce se bude dražit ve středu v rámci aukce děl poválečného a současného umění.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy