Pouštní růže vykvetla. Muzeum v Kataru od architekta Nouvela stálo 10 miliard korun

Národní muzeum Kataru je nyní otevřeno pro veřejnost.
Oficiální cena není známa. Podle německé agentury DPA náklady přesáhly 400 milionů eur, což by bylo zhruba 10,3 miliardy korun.
Muzeum stojící na nábřeží katarské metropole obepíná přilehlý Palác šejcha Abdalláha ibn Džasima Al Sáního, syna prvního emíra samostatného Kataru. Palác (na snímku vpravo) byl otevřen roku 1975, kdy emirát získal nezávislost. Nyní se palác dočkal rekonstrukce.
Architekt Nouvel, držitel prestižní Pritzkerovy ceny, se prý při návrhu Národního muzea Kataru nechal inspirovat plátky pouštní růže.
Budova tvořená více než 500 kruhovými deskami je vidět už z letadla.
Foto: Iwan Baan
Kultura ČTK Kultura, ČTK, DPA
28. 3. 2019 11:10
V Dauhá, hlavním městě emirátu Katar, bylo ve středu večer otevřeno Národní muzeum Kataru. Budovu, jejíž cena zřejmě přesáhla 10 miliard korun, navrhl slavný francouzský architekt Jean Nouvel, v neposlední řadě autor komplexu Zlatý Anděl na pražském Smíchově.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 55 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy