Národní knihovna archivuje weby

ČTK, dab
21. 12. 2005 8:00
Praha - Archivovat české internetové stránky včetně těch, které časem jejich provozovatelé ruší, se rozhodla Národní knihovna (NK) ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně.
Foto: Aktuálně.cz

V rámci projektu WebArchiv jsou uchovávány informace, které z devadesáti procent jinou než elektronickou podobu nemají. Cílem projektu, který byl spuštěn před pěti lety, je registrace, ochrana a zpřístupnění domácích elektronických zdrojů v internetu.

Počátkem prosince byl zpřístupněn digitální archiv elektronických on-line zdrojů veřejnosti. Webovou prezentaci projektu lze nalézt na stránkách www.webarchiv.cz. Podle Ludmily Celbové z Oddělení elektronických online zdrojů NK je archivace webu a jeho registrace v národní bibliografii celosvětovým trendem.

Vzhledem k množství na internetu publikovaných dokumentů provozovatelé Webarchivu uplatňují svá kritéria pro výběr toho, co budou archivovat. "Uplatňujeme je tak, aby byly uchovávány dokumenty, jež mají dokumentární hodnotu pro současné i budoucí generace a tvoří národní kulturní bohatství," řekla Celbová.

Dokumenty se do archivu dostanou buď na základě smlouvy s vydavatelem nebo automatizovaným sběrem webových zdrojů. Provozovatelé archivu sledují webové zdroje odborného, uměleckého a zpravodajsko-publicistického, popřípadě administrativního zaměření. Vynechávají zdroje, které slouží pouze k prezentaci soukromých institucí.

Hlavním kritériem výběru stránek je obsah. Typy zdrojů mohou být monografie, konferenční příspěvky, výzkumné a jiné zprávy či akademické práce.

V současné době lze ale podle Celbové kvůli stávající podobě autorského práva využívat jen malý zlomek elektronických online zdrojů uložených v archivu. "Stává se často, že s námi vydavatelé smlouvu nechtějí uzavřít, snažíme se ji proto zjednodušit," řekla.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy