Národní knihovna archivuje weby

ČTK, dab
21. 12. 2005 8:00
Praha - Archivovat české internetové stránky včetně těch, které časem jejich provozovatelé ruší, se rozhodla Národní knihovna (NK) ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně.
Foto: Aktuálně.cz

V rámci projektu WebArchiv jsou uchovávány informace, které z devadesáti procent jinou než elektronickou podobu nemají. Cílem projektu, který byl spuštěn před pěti lety, je registrace, ochrana a zpřístupnění domácích elektronických zdrojů v internetu.

Počátkem prosince byl zpřístupněn digitální archiv elektronických on-line zdrojů veřejnosti. Webovou prezentaci projektu lze nalézt na stránkách www.webarchiv.cz. Podle Ludmily Celbové z Oddělení elektronických online zdrojů NK je archivace webu a jeho registrace v národní bibliografii celosvětovým trendem.

Vzhledem k množství na internetu publikovaných dokumentů provozovatelé Webarchivu uplatňují svá kritéria pro výběr toho, co budou archivovat. "Uplatňujeme je tak, aby byly uchovávány dokumenty, jež mají dokumentární hodnotu pro současné i budoucí generace a tvoří národní kulturní bohatství," řekla Celbová.

Dokumenty se do archivu dostanou buď na základě smlouvy s vydavatelem nebo automatizovaným sběrem webových zdrojů. Provozovatelé archivu sledují webové zdroje odborného, uměleckého a zpravodajsko-publicistického, popřípadě administrativního zaměření. Vynechávají zdroje, které slouží pouze k prezentaci soukromých institucí.

Hlavním kritériem výběru stránek je obsah. Typy zdrojů mohou být monografie, konferenční příspěvky, výzkumné a jiné zprávy či akademické práce.

V současné době lze ale podle Celbové kvůli stávající podobě autorského práva využívat jen malý zlomek elektronických online zdrojů uložených v archivu. "Stává se často, že s námi vydavatelé smlouvu nechtějí uzavřít, snažíme se ji proto zjednodušit," řekla.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy