Staněk vypsal výběrové řízení, ředitele Národní galerie chce znát v únoru 2020

ČTK ČTK
31. 7. 2019 10:49
Končící ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk ve středu vypsal výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha. Oznámil to při své bilanční tiskové konferenci.
Veletržní palác v Praze, jedno ze sídel Národní galerie.
Veletržní palác v Praze, jedno ze sídel Národní galerie. | Foto: Jakub Plíhal

"Dnes už předpokládám, že je na stránkách ministerstva kultury vypsáno výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie v Praze," řekl Staněk.

Ministerstvo na webu zveřejnilo podrobnosti okolo 11. hodiny. Výběrové řízení je dvoukolové, od zájemců požaduje ukončené vysokoškolské vzdělání minimálně magisterského stupně, analytické myšlení, tříletou praxi v řídící funkci nejlépe nějaké velké kulturní instituce, dále znalost dvou světových jazyků, orientaci v chodu příspěvkové organizace nebo občanskou bezúhonnost.

Přihlášky ministerstvo přijímá do 30. září. Uchazeči, kteří se dostanou do druhého kola, budou mít za úkol do 31. prosince zpracovat koncepci Národní galerie na roky 2019 až 2025, tedy i včetně právě končícího roku.

Vypsání výběrového řízení počítá s tím, že ministr nového ředitele Národní galerie jmenuje do 29. února 2020. Ministerstvo si také vyhrazuje právo kdykoliv výběrové řízení bez udání důvodu zrušit.

Výběrové řízení na ředitele Národní galerie měl Antonín Staněk původně vypsat do 31. května, jak mu uložilo vedení jeho strany ČSSD. To však ministr nesplnil.

"Já jsem nepolitikařil, snažil jsem se pracovat racionálně a věcně, proto také ten odstup od politického zadání vypsat výběrové řízení do 31. května. Byl to absurdní politický požadavek. Bylo třeba to připravit věcně, racionálně, po konzultaci," vysvětlil dnes Staněk.

Ten ředitele Národní galerie Jiřího Fajta i šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal v polovině dubna. Na oba kvůli údajné nehospodárnosti podal i trestní oznámení.

Odvolaní ředitelé důvody odmítají, Jiří Fajt dokonce ministrovi hrozí žalobou.

Způsob, jakým Staněk ředitele odvolal, vyvolal v části umělecké obce kritiku a zesílil tlak na to, aby Antonín Staněk jako ministr kultury skončil. ČSSD svého ministra nejprve podporovala, nakonec ho ale vyzvala k demisi. Tu prezident Miloš Zeman nepřijal.

Od té doby ČSSD na Staňkově odchodu trvá, premiér za ANO Andrej Babiš koncem května poslal na Pražský hrad žádost o Staňkovo odvolání. Prezident o ní rozhodl počátkem tohoto týdne.

Ministerstvo kultury po Staňkově odchodu k dnešní půlnoci dočasně povede ekonomický náměstek René Schreier. O tom, zda prezident akceptuje nominanda ČSSD na ministra kultury Michala Šmardu, by mohlo být jasno ve druhé polovině srpna.

Výtvarník Jiří David v DVTV: Fajtovo odvolání si objednal Zeman

Ta politická objednávka byla zjevná, to už dnes nikdo nemůže rozporovat, říká výtvarník Jiří David, jeden z kritiků odcházejícího ministra kultury. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 49 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 54 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy