Národní galerie může za čtyři miliony získat obraz Jiřího Jelínka blízkého Devětsilu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
30. 6. 2020 17:50
Ministerstvo kultury chce pro pražskou Národní galerii koupit obraz Jiřího Jelínka, malíře blízkého surrealistům a svazu Devětsil. Za dílo z roku 1923 nazvané Nábřeží by mělo zaplatit čtyři miliony korun.
Jiří Jelínek: Nábřeží, 1923, olej na plátně, 47 x 63 cm.
Jiří Jelínek: Nábřeží, 1923, olej na plátně, 47 x 63 cm. | Foto: European Arts

Jelínkův obraz před třemi roky vydražila aukční síň European Arts za 3,1 milionu korun s aukční přírážkou.

"Senzací se stala dražba obrazu Nábřeží poněkud pozapomenutého člena Devětsilu Jiřího Jelínka. Mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz z roku 1923 vyhnala řada zájemců z vyvolávací ceny 348 tisíc až na její devítinásobek, 3,1 milionu korun," napsal tehdy server Artplus.cz sledující trh s uměním.

Nákup díla doporučil poradní sbor pro sbírkotvornou činnost Národní galerie. Cena vychází ze znaleckého posudku, stojí v materiálu připraveném pro informaci vlády.

Veřejná zakázka má vzhledem ke svému charakteru formu jednacího řízení bez uveřejnění s oslovením jediného účastníka. Stát dílo koupí od právnické osoby se sídlem v České republice. Podrobnosti o majiteli obrazu stát kvůli jeho bezpečnosti před nákupem neuvádí.

Jiří Jelínek řečený Remo, který se narodil roku 1901 a zahynul v Mauthausenu roku 1941, vystavil obraz Nábřeží v roce 1923 na pražské přehlídce uměleckého svazu Devětsil nazvané Bazar moderního umění.

Jedná se o dílo, kterým se autor pod vlivem Jindřicha Štýrského a Toyen přiklonil k avantgardnímu proudu, byť ve stejné době tvořil také v duchu poválečného neoklasicismu.

Mezi důvody nákupu je uveden i fakt, že Sbírka klasické moderny Národní galerie v současné době obsahuje pouze jedno obdobné Jelínkovo dílo známé jako Pohled z okna.

Jelínkův obraz Pohled z okna je ve sbírkách Národní galerie.
Jelínkův obraz Pohled z okna je ve sbírkách Národní galerie. | Foto: Národní galerie

Práce Jiřího Jelínka z 20. let 20. století jsou na trhu téměř nedostupné, a proto lze nabídku na koupi obrazu Nábřeží považovat za mimořádnou příležitost k doplnění sbírky Národní galerie, stojí v materiálu určeném vládě.

Jiří Jelínek se narodil 12. srpna 1901 v Králově Dvoře na Berounsku. Vystudoval reálné gymnázium a na pražské Akademii výtvarných umění od roku 1920 do roku 1926 prošel všeobecnou školou u Vlaho Bukovace a Jakuba Obrovského a speciálkou Karla Krattnera. Jeho hledání vedlo ke spolku Devětsil, s nímž vystavoval v roce 1923.

"Jelínek byl členem Devětsilu v jeho formativním druhém období, v letech 1923 až 1925, byl přítel Jindřicha Štyrského a byl svědkem, kdy se na ostrově Korčula seznámil Štyrský s Toyen. Obdobně jako Toyen používal přezdívku Remo (vymyslel si ji zřejmě sám), kterou krátkodobě uváděl během členství v Devětsilu, avšak později se opět vrátil ke svému původnímu jménu," napsal o obrazu kunsthistorik Karel Srp mladší.

Jelínek v letech 1929 a 1930 žil v Paříži, kde byl žákem Františka Kupky. V té době se stal členem významné umělecké skupiny Abstraction-Creation, s níž vystavoval. V polovině 30. let maloval protifašistická díla, v jeho tvorbě se odrazila i pomnichovská situace v Československu. Od roku 1941 byl členem spolku výtvarných umělců Mánes. Vedle figurálních kompozic maloval zátiší a krajiny, uplatnil se také jako knižní grafik.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy